Ciąża to jeden z najwspanialszych momentów w życiu każdej kobiety. Wiele pań nie może doczekać się tego aż zajdzie w ciąże. Kiedy w końcu na teście pojawiają się upragnione dwie kreski, jest to dla nich wielki cud. W końcu wiele par w dzisiejszych czasach ma problemy z zajściem w ciążę. Na szczęście współczesna medycyna jest na tyle zaawansowana, że bez żadnego problemu jest w stanie poradzić sobie z takim problemem. Zdecydowana większość osób jest w stanie zajść w ciążę i oczekiwać upragnionego potomka.
Ciąża to tylko lub aż 9 miesięcy
U pań przeważa zdecydowana opinia, że na początku ten czas dłuży się niemiłosiernie. Jednak potem okazuje się, że dzień porodu jest tuż tuż i już możemy tulić swojego dzidziusia w ramionach. Zanim to jednak nastąpi każdego miesiąca należy kontrolować przebieg ciąży u lekarza, który będzie sprawdzał, czy maluszek w łonie mamy rozwija się prawidło. Na badaniu USG będzie można obserwować jakie zmiany zachodzą w brzuchu.
Jeżeli jednak taka wiedza nie wystarczy mamie, to może swobodnie sięgnąć do internetu lub do innych książek, gdzie tydzień po tygodniu opisane są zmiany jakie zachodzą w pierwszej kolejności u zarodka a potem u w pełni wykształconego organizmu ludzkiego – dziecka w brzuchu mamy. A dzieje się naprawdę dużo. 26 tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru. Tak, to już koniec szóstego miesiąca. Jeszcze tylko dosłownie trzy miesiące dzielą mamę od porodu. Prawda, że to bardzo szybko mija. Tak, wydawać by się mogło, że to co czeka ciężarną jest naprawdę ekscytujące.
Nie zapominajmy jednak o tym, że te trzy ostatnie miesiące to w sumie najgorszy czas związany z koniecznością noszenia ogromnego ciężaru, wieloma dolegliwościami ciążowymi i koniecznością urodzenia dziecka. W tym właśnie okresie coraz więcej kobiet uświadamia sobie, że urodzenie dziecka nie będzie takim prostym wyzwaniem jak do tej pory myślały. Nie warto jednak nastawiać się negatywnie na poród. Przyjrzymy się jednak co się dzieje z maluszkiem w brzuchu mamy w 26 tygodniu ciąży. Płuca dziecka przypominają malutka, wciśniętą w ciało gąbkę, która dopiero uczy się prawidłowo oddychać. W środku, w samych płucach wydziela się surfaktant.
To ” zmniejszająca napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych i zabezpieczająca je przed zapadaniem się i sklejaniem w czasie wydechu”. Podczas porodu, kiedy to dziecko będzie wydawało swój pierwszy krzyk oznajmiając przybycie na ten świat, resztki tego płynu zostaną wchłonięte. U dziecka następuje wykształcenie się narządu słuchu. Wielu rodziców, że maluszek reaguje już na różne dźwięki dochodzące do niego z brzucha. I tak bardzo głośne, niepokojące dźwięki mogą sprawić, że dziecko będzie nadmiernie pobudzone – aktywne, jakby chciało się przed nimi obronić. Spokojna, lekka muzyka będzie w stanie ukołysać nasze dziecko do snu.
Warto również mówić do dziecka. Niektórym osobom może się wydawać to dziwne, że do brzucha się mówi. Jednak to właśnie dzięki temu dziecku po przyjściu na świat łatwiej będzie rozpoznać głos swojej mamy oraz taty. Będzie wiedziało kto jest dla niego najważniejszy na świecie. Bardzo ważnym aspektem jest również umiejętność ssania przez malucha palca – co można czasem zauważyć również na szczegółowych badaniach USG. W ten sposób dziecko uczy się w przyszłości ssać pierś swojej mamy. Maluszek porusza się również w bardziej skoordynowany sposób. Odbijanie się nawet od ścian macicy odbywa się o wiele płynniej.
Wielu rodziców kupuje lub nawet pożycza stetoskop lekarski, ponieważ chcą posłuchać bicia serca swojego dziecka. Tak, serce w ciele malucha bije już bardzo mocno i bez problemu będzie można wysłuchać go właśnie przez stetoskop. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim zawsze można poprosić lekarza aby dał Wam również posłuchać bicia serca maluszka. Dla wielu rodziców jest to jeden z najpiękniejszych dźwięków jaki można usłyszeć. Tak cudownego faktu nie można porównać z niczym innym. Każda mama i każdy tata powinien cieszyć się tym faktem, że już niedługo na świecie zawita ich dziecko.