25 tydzień ciąży

0
927
leży na trawie

Każda kobieta, która jest w ciąży nie może się doczekać przyjścia swojego dziecka na świat. Jest to jeden z najważniejszych momentów, który pamięta się już do końca życia. Warto zadbać o to, żeby w odpowiedni sposób spędzić ten czas i zrobić wszystko jak najlepiej, żeby nasze dziecko przyszło na świat zdrowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre zachowania mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i spowodować pewne dysfunkcje, które pojawić się mogą dopiero w dorosłym życiu.

25 tydzień ciąży to czas kiedy kobieta może już wyraźnie poczuć ruchy dziecka

W brzuchu znajduje się już coraz mniej miejsca, ponieważ nasze dziecko zaczyna osiągać coraz większe rozmiary. Dlatego też narządy wewnętrzne kobiety nie mają już tyle wolnej przestrzeni co wcześniej. Warto zwrócić uwagę na zmiany, które rozgrywają się obecnie w organizmie. Podściółka tłuszczowa oraz mięśnie są już niemal w pełni rozwinięte. Dzięki podściółce dziecko będzie mogło zachować stałą temperaturę ciała oraz dodatkowo chronić wszystkie najważniejsze organy oraz narządy wewnętrzne. Oczywiście do porodu coraz bliżej, jednak potrzeba jeszcze trochę cierpliwości zanim twoje dziecko wyjdzie na świat.

25 tydzień ciąży

Kształtem płód już praktycznie przypomina wygląd dziecka. W tym czasie także bardzo szybko rozwija się kora mózgowa i możemy obserwować powstawanie obszarów, których głównym zadaniem jest zachowywanie podstawowych życiowych funkcji oraz kontrola stanu zdrowia. Oczywiście kobieta powinna pamiętać, żeby szczególnie w tym czasie dbać o siebie i nie rezygnować z ruchu. Brzuch może już powoli przeszkadzać w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, ponieważ stał się już zaokrąglony, ale spacery są jak najbardziej wskazane. W układzie nerwowym zaczyna powstawać kora mózgowa.

Wszystkie złożone procesy, które zachodzą w organizmie są zależne od działania kory mózgowej, dlatego tak ważne jest, żeby rozwinęła się prawidłowo. Warto także zauważyć, że kształtami mózg przypomina nieregularne fałdy. Nozdrza są już prawie rozwinięte, a także w tym czasie zaczynają kształtować się struny głosowe. Dzięki nim dziecko będzie mogło krzyczeć oraz płakać zaraz po porodzie. Niestety naukowcy nie potrafią określić głównej przyczyny płaczu dziecka zaraz po urodzeniu. Niestety pamięć nie jest jeszcze wtedy tak wykształcona, żeby w dorosłym życiu sobie przypomnieć dlaczego wtedy płakaliśmy. Faktem jest, że niemal każdy noworodek płacze, a wielu ludzi uważa, że jest to oznaka zdrowia dziecka.

Dziecko zaczyna także mieć czkawkę, którą również będziesz mogła poczuć przez swój brzuch. Jest to oczywiście bezbolesne i można jak najbardziej się do tego przyzwyczaić. Niedługo dziecko nauczy się także zaciskać pięści oraz dotykać twarzy. Są to pierwsze ruchy jakie będzie potrafiło wykonać w łonie matki. Waga dziecka w tym czasie potrafi już osiągać nawet 600 gramów. Oczywiście wszystko zależy od osobistych uwarunkowań genetycznych i preferencji, jednak jest to średnia waga. Macica kobiety także się znacznie powiększyła. Możesz w tym czasie czuć lekkie uciskanie przepony, a dzieje się tak ponieważ narządy, które znajdowały się w jamie brzusznej przesunęły się do góry.

kobieta w ciąży

Dlatego też możesz odczuwać zwiększoną senność oraz zmęczenie. Bardzo ważny jest odpoczynek w tym czasie oraz zachowanie właściwej diety. Żeby swobodnie oddychać będziesz czasem musiała wolniej mówić. Pomoże to zaczerpnąć świeżego powietrza. Dobrym pomysłem jest użycie dodatkowej poduszki podczas snu, żeby głowa znajdowała się zdecydowanie wyżej. Taka metoda pozwoli ci swobodniej oddychać. Zwiększony rozmiar brzucha może znacznie utrudnić wykonywanie jakichkolwiek ruchów oraz aktywności fizycznej.

Dlatego też może pojawiać się wstępna lordoza, która jest związana z tym, że ciężar ciała zmienił się w nieregularny sposób. Mięśnie brzucha także stają się coraz słabsze i nie jesteś w stanie ich w żaden sposób trenować. Dlatego dyskomfort coraz bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie i bardzo ciężko się poruszać. Nie warto jednak rezygnować ze spacerów po świeżym powietrzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł24 tydzień ciąży
Następny artykuł26 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here