Dieta miażdżycowa – jadłospis

0
8982
Dieta miażdżycowa

Dieta wielu ludziom kojarzy się z odchudzaniem. Jednakże wiele osób, które chorują na różnego rodzaju schorzenia również powinno stosować odpowiednią dietę. Dobrze i skutecznie dobrane pożywienie możne zmniejszyć objawy danych zaburzeń, jak również spowodować ich spowolnienie czy całkowite zminimalizowanie.

Odpowiednio przygotowany jadłospis wpływa zarówno na rozwój fizyczny, jak i psychiczny człowieka. Rodzaj żywienia powinien być uzależniony od stanu zdrowia człowieka, jego wieku i aktywności fizycznej. Dobór składników znajdujących się w przygotowywanych daniach oraz sposób ich przyrządzania musi być dopasowany do chorób i zaburzeń współistniejących. Jedną z chorób, na którą znaczny wpływ ma właśnie dieta jest miażdżyca.

Jak postępować podczas miażdżycy? Jakie składniki są pożądane w diecie miażdżycowej, a których produktów należy unikać?

Dieta miażdżycowa – jadłospis i propozycje dań

Aby sporządzić odpowiednią dietę podporządkowaną tej chorobie, należy zapoznać się z jej specyfikacją i cechami szczególnymi.

Miażdżyca to dysfunkcja polegająca na zatykaniu się żył i tętnic, poprzez odkładanie się szkodliwych cząsteczek tłuszczu. Głównymi przyczynami powstawania zaburzeń są właśnie nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia, spożywanie niezdrowych pokarmów czy przyjmowanie różnego rodzaju używek, nadwaga, otyłość, itp. Jest to choroba przewlekła objawiająca się następującymi symptomami:

– nadciśnienie tętnicze,
– zator żył poszczególnych części ciała,
– udar,
– problemy z oddychaniem, duszności,
– podwyższone wyniki badan laboratoryjnych – wysoki cholesterol,
– żółte zgrubienia umiejscowione w okolicy powiek,
– guzki na ścięgnach i nadgarstków i w okolicy ścięgna Achillesa,
– wiele innych.

Chorobę tą można wyciszyć. Spowodować, iż nie będzie ona się dalej rozwijała i zmniejszyć ryzyko zagrożenia późniejszych powikłań a nawet śmierci. Bardzo ważnym elementem walki z miażdżycą jest zmiana diety i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych.

Dieta miażdżycowa – jadłospis. Jakie zasady diety należy stosować?

Choć w mniemaniu chorych, przejście na dietę miażdżycową może być drastyczne i bardzo restrykcyjne, to w praktyce dobrze dopasowane pożywienie dostarczy organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, jak również może być dobre i smaczne. Osoby zmagające się z tym schorzeniem boją się, że będą głodni, a dieta będzie jałowa i pozbawiona smaku. Należy jednak pamiętać, iż odpowiednio przygotowany posiłek spełni wszelkie oczekiwania odbiorców, jak i przyniesie wiele pozytywnych korzyści.

Do ogólnych zasad postepowania podczas przygotowywania i spożywania posiłków przy miażdżycy są:

– ograniczenie stosowania tłuszczów,
– wyeliminowanie z diety nieprawidłowego cholesterolu,
– ograniczenie spożywania soli,
– zwiększenie ilości spożywanych płynów, w szczególności wody,
– dostarczanie organizmowi zwiększonej ilości błonnika, umożliwiającego metabolizm i usuwanie niepotrzebnych składników z organizmu,
– spożywanie dużej ilości witamin,
– włączenie do diety składników posiadających nienasycone kwasy tłuszczowe.

Do pożądanych składników i produktów odżywczych należy zaliczyć: oleje roślinne, oliwa z oliwek, produkty zbożowe, płatki owsiane, otręby, jogurty naturalne, chude mleko, jaja, chude twarogi, chude mięso – lekkie wędliny, drób, ryby, owoce i warzywa, przyprawy takie, jak bazylia, tymianek, pietruszkę, itp.

Przykładowe jadłospisy dla osób chorujących na miażdżycę:

– śniadania – kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną, sok pomarańczowy; mleko lub jogurt naturalny z otrębami,
– drugie śniadanie – owoce, jogurt, sok ze świeżo wyciśniętych cytrusów,
– obiad – gotowane mięso drobiowe, warzywa na parze; ryba podsmażana na oliwie z oliwek – dorsz, łosoś, tuńczyk; barszcz czerwony z uszkami;
– podwieczorek – jabłko, mus owocowy bez dodatku cukru, na bazie jogurtu naturalnego,
– kolacja – kanapka z chleba pełnoziarnistego, sałatka warzywna z winegretem; ryba po grecku, ziemniaki w mundurkach ze śledziem, herbata ziołowa,
– wiele innych.

Więcej podobnych diet i jadłospisy dostępne są pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano też inne dane.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDodatkowe skurcze serca
Następny artykułBóle wieńcowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here