Dodatkowe skurcze serca

0
882
stetoskop

Serce to najważniejszy organ w naszym organizmie. Dlatego powinniśmy otoczyć go szczególną opieką i uważnie obserwować. Choroby z nim związane mogą mieć podłoże związane z długoterminowym stresem albo wiązać się z poważnymi, przewlekłymi chorobami. Warto obserwować serce i sposób jego pracy. Głównie w aspekcie szybkiego bądź arytmicznego bicia. Sprawdźmy, jakie są objawy chorego narządu sercowego.

Często spotykaną dolegliwością są tzw. dodatkowe skurcze serca, czyli ekstrasystolia. Dla niektórych pacjentów zdefiniowanie tego typu choroby może być trudne, gdyż praktycznie nieodczuwalne. Dolegliwość tą możemy podzielić na dwie jej odmiany, w zależności od miejsca występowania – komorową i nadkomorową. Pierwsza ma swoje źródło w prawej lub lewej komorze serca, druga związana jest bezpośrednio z przedsionkami i węzłem komorowo – przedsionkowym.

Jednakże, w przypadku dodatkowych skurczów serca, widoczne są czasem objawy. Należą do nich:
– wrażenie kołatania serca;
– uczucie delikatnego kłucia w klatce piersiowej w okolicy serca;
– uczucie arytmicznej pracy serca.

Liczba dodatkowych skurczów na dobę w przypadku ekstrasystolii nie przekracza 200 uderzeń na dobę. Przyczyny takiego stanu mogą być błahe. Dochodzi do nich w przypadku przewlekłego stresu czy alkoholu, a także częstego stosowania innych używek czy nawet leków. W mniejszej części takie zaburzenia odpowiadają za uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli objawy będą utrzymywać się dłużej, należy jak najszybciej udać się z nimi do lekarza.

dodatkowe skurcze serca

Zbyt szybkie, lub zbyt wolne bicie serca, również nie oznacza niż dobrego. Miarodajnym badaniem, które pokaże nam, w jaki sposób nasze serce pracuje będzie badanie EKG. Jeśli uderzenia dochodzić będą do ponad 100 uderzeń na minutę, możemy mówić o schorzeniu zwanym tachykardią. Jeśli zaś nasz narząd bije za wolno i oscyluje to w granicach poniżej 60, mamy do czynienia z bradykardią. Jednakże jeśli oba zjawiska są chwilowe, nie ma powodów do niepokoju, np. w trakcie snu liczba uderzeń serca na minutę znacznie spada.

Tachykardia może być spowodowana dużym wysiłkiem fizycznym. Albo pobudzeniem emocjonalnym. Jeśli jednak stan ten utrzymywał się będzie dłużej, należy skonsultować się z lekarzem. Bowiem choroby, które mogą objawiać się właśnie w taki sposób to m.in. anemia, stany zapalne czy nawet niewydolność serca. U Pań, taka dolegliwość często wiąże się również z chorobami tarczycy.

Od tego, czy schorzenia związane z nieregularnym biciem serca, są niebezpieczne dla zdrowia, świadczy również wiek pacjenta. Wśród osób starszych, po sześćdziesiątce, takie objawy mogą pojawiać się w trakcie takich chorób jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Pojawić się może w tym okresie nagłe migotanie przedsionków, które prowadzić może nawet do zgonu. Natomiast wśród osób młodych zwykle są to skurcze napadowe, a ich leczenie polega na specjalnym uszkodzeniu tej części serca, która odpowiada za arytmię. Czasem dodatkowe skurcze serca, arytmia czy tachykardia spowodowane mogą być przez podłoże genetycznie. Wówczas konieczne stanie się stosowanie odpowiednich leków.

lekarz

Po udaniu się do lekarza pierwszego kontaktu, pewnie uzyskasz skierowanie do specjalisty, albo na profesjonalne badania. Tam uzyskasz dodatkowe informacje i zalecenia, co do Twojego stanu zdrowia. W niektórych przypadkach wystarczy tylko zmiana diety i sposobu życia, w innych konieczne będzie zastosowanie leków. Konieczne może stać się ograniczenie alkoholu, papierosów, czy innych używek zaburzających pracę serca. W poważniejszych przypadkach zastosowanie mają beta-blokery, leki na arytmię oraz kardiowertery – defibrylatory.

Jeśli więc zauważysz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim sercem, dokładnie zastanów się, co mogłoby być tego przyczyną. W większości przypadków, takie dodatkowe skurcze, nie wymagają zwiększonego leczenia i zastosowania leków. Ich przyczyna okazuje się błaha i spowodowana jest przewlekłym stresem, brakiem aktywności fizycznej czy używkami. W niektórych przypadkach, gdy objawy nie ustępują, konieczna staje się wizyta u lekarza wraz z podjęciem specjalistycznego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here