Bajpasy serca

0
1376
bajpasy serca

Serce to jeden z głównych narządów ludzkiego organizmu. Od jego sprawności i działania zależy wiele innych czynności życiowych, stan zdrowia człowieka, jak również samopoczucie pacjentów. Schorzenia serca mogą również wywołać wiele różnorodnych powikłań, a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Najczęściej spotykanymi chorobami serca są m.in.:
– zawała serca,
– arytmie – tachykardia, bradykardia,
– kardiomiopatie,
– choroba wieńcowa,
– wady zastawkowe,
– niewydolność serca.

Działania diagnostyczne oraz leczenie poszczególnych schorzeń uzależnione jest od wielu czynników. Pod uwagę brane są przede wszystkim objawy, stan zdrowia człowieka, wiek czy choroby współistniejące. Wiele przypadków leczonych jest farmakologicznie. Większość dysfunkcji możliwe jest do opanowania dzięki specjalnym lekom i medykamentom. Niektóre jednak wymagają interwencji lekarskiej, inwazyjnej, takiej jak wszczepienie rozrusznika, ablacja, celowa naruszenie nerwów czy wstawienie bajpasów.

Czym są bajpasy serca? Kiedy się je stosuje i w jakim celu? Jak żyć po zabiegu wszczepiania bajpasów?

Bajpasy to medyczne, niewielkie elementy w postaci pomostów naczyniowych. Dzięki ich zainstalowaniu możliwe jest ominięcie zwężeń w tętnicach, a co za tym idzie łatwiejszy transport krwi po organizmie. Bajpasy serca redukują ryzyko powstania wielu chorób w tym niedokrwienia mięśnia sercowego. Wszczepienie bajpasów, to operacja, która niestety wiąże się z ryzykiem wielu powikłań. Samo działanie określone jest jako skomplikowane, a do jej przeprowadzenia, potrzebna jest wiedza specjalistyczna kardiochirurgów, jak również wyniki innych badań pomocniczych.

u kardiologa

Czas trwania operacji to standardowo około 5 godzin. Przed wykonaniem zabiegu należy ocenić stan zdrowia pacjenta wykonać badania laboratoryjne – morfologię krwi, jak również szereg testów dodatkowych takich jak: echo serca spoczynkowe, próby wysiłkowe, badania moczu, RTG klatki piersiowej. Ponadto pacjenci powinni być zaszczepieni przeciwko zapaleniu wątroby typu B.

Kto powinien zostać poddany zabiegowi wszczepianie bajpasów?
Wszczepienie bajpasów jest zabiegiem, który niweluje wiele chorób i dolegliwości. Jedną z najbardziej powszechnych chorób, w której leczeniu wykorzystuje się bajpasy jest choroba niedokrwienna mięśnia sercowego. Operacja zalecana jest również osobom, które borykają się z problemem zwężonych tętnic, naczyń wieńcowych, itp.

Operacja wszczepienia bajpasów może być przeprowadzona za pomocą jednej z dwóch głównych i powszechnie stosowanych metod.
Pierwszą z nich jest operacja z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego. Jest ona bardziej niebezpieczna i ryzykowna od drugiej, a podczas działań możliwe jest uszkodzenie innych narządów i tkanek. Operacja ta wykonywana jest na zatrzymanym sercu, którego rolę podczas działań pełni specjalistyczna maszyna medyczna.

Drugim sposobem wszczepiania bajpasów jest technika, w której nie stosuje się krążenia pozaustrojowego. Operacja wykonywana jest na bijącym sercu, a ryzyko uszkodzenia poszczególnych tkanek jest dużo mniejsza niż podczas wykorzystania poprzedniej techniki.
O technice operacji decyduje lekarz specjalista, jak również wyniki wcześniej przeprowadzonych badań i prób.

baadanie ciśnienia

Przeciwwskazania do wykonania bajpasów serca

Wykonanie zabiegu wszczepienia pomostów musi być poprzedzone szeregiem różnorodnych badań. Ich wyniki oraz ogólny stan zdrowia pacjenta mogą również wykluczyć daną osobę z możliwości skorzystania z tego rodzaju rozwiązania. Do najpopularniejszych i najczęściej występujących przeciwwskazań można zaliczyć:
– upośledzona wydolność serca,
– miażdżyca końcowa naczyń,
– niektóre choroby przewlekłe w tym nowotwory,
– pacjenci z chorobami i zaburzeniami psychicznymi,
– choroba Alzhaimera, itp.

Należy pamiętać, iż sam zabieg, nie spowoduje wyzdrowienia. Po operacji należy zadbać o własne zdrowie i postępowanie, stosują wiele opisanych zasad. Do najbardziej pożądanych zachowań działań się:
– stosowanie odpowiedniej diety niskotłuszczowej,
– regularne przyjmowanie leków,
– brak używek – zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu,
– systematyczne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne, itp.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiażdżyca serca
Następny artykułDodatkowe skurcze serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here