Bóle wieńcowe

0
1023
bóle wieńcowe

Serce jest głównym narządem, który umożliwia życie. W chwili kiedy przestaje pracować człowiek przestaje żyć. Z tego powodu warto zadbać o to, by mogło jak najdłużej funkcjonować bez jakiegokolwiek problemu.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i minimalizacja stresu z pewnością pomogą w walce o jak najdłuższe życie. Niestety nie każdy chce spostrzec, że jego nawyki mogą prowadzić do obciążenia pracy serca. Czasami jest już za późno na zmiany, a czasami narząd daje sygnał, iż czas przestać żyć na wysokich obrotach i zająć się własnym zdrowiem.

Bóle wieńcowe są koszmarem pacjentów kardiologicznych

Uczucie nacisku i palenia za mostkiem może występować w najmniej spodziewanym momencie lub po prostu po zbyt forsownym wysiłku fizycznym. Inną nazwą dolegliwości są bóle dławicowe i charakteryzują przewlekłą chorobą jaką jest niedokrwienie serca. Dlaczego się pojawiają? Najprościej jest powiedzieć, że przez niedostateczny przepływ utlenowanej krwi w tętnicach otaczających serce. Narząd nie dostaje odpowiedniej dawki tlenu, więc nie może pracować na pełnych obrotach. Wyrzut krwi staje się mniej efektywny wobec czego całe ciało przestaje funkcjonować prawidłowo.

pierwsza pomoc

W końcu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie od krwi zawierającej tlen zależy praca wszystkich komórek i tkanek. Zatem w jaki sposób następuje powyższe zmniejszanie przepływu życiodajnej cieczy przez naczynia wieńcowe? Otóż zmniejsza się ogólna średnica naczyń i naczynek. Im jest mniejsza tym mniej krwi może się zmieścić, a ponadto zwiększa się ciśnienie przepływu. Serce próbuje wypompować tyle samo krwi co zawsze, jednak jego praca jest niezwykle utrudniona. Ból zazwyczaj jest prowokowany przez sytuacje stresowe i wysiłek fizyczny (na przykład bieganie do autobusu lub kopanie ziemi w ogródku na wiosnę).

Czasami może też uaktywnić się w okolicznościach sprzyjających nerwicy. Aby sobie pomóc pacjenci łykają specjalne preparaty zawierające antagonistów wapnia, leki beta-adrenolitycznych, azotany i rozrzedzającą krew aspirynę. Istotne jest jednak to, że po zażyciu substancji ból powinien zniknąć po około dwudziestu lub trzydziestu minutach. Jeżeli nadal się utrzymuje lub zmaga to natychmiast należy zadzwonić na pogotowie, by przysłali karetkę. Ból może okazać się bólem zawałowym, zwłaszcza gdy promieniuje do lewego barku. W tym przypadku jest konieczna natychmiastowa pomoc lekarska.

Aby jednak temu zapobiec należy wcześniej pomyśleć nad zmianą swojego trybu życia. Odpowiednia dieta powinna być zrównoważona i bogata w witaminy oraz minerały. Dostarczają ich warzywa, owoce, soki oraz węglowodany dobrego pochodzenia. Niestety smakołyki cukiernicze są źródłem nadmiernej podaży cukru oraz tłuszczu. Trzeba także zrezygnować z pysznych, ale i wypełnionych tłuszczami trans frytek, kotletów, mięs… Wszystko co jest smażone na głębokim oleju i połączone z prostymi węglowodanami powoduje odkładanie się blaszek cholesterolowych i zwężania światła naczyń krwionośnych. Dodatkowo tętnice stają się mniej elastyczne i mniej odporne na duże ciśnienie pod jakim wyskakuje krew z serca.

serce

Takie naczynia mogą prędzej czy później po prostu pęknąć co skończy się udarem i śmiercią. Istotna jest też kontrola masy ciała. Im więcej ważymy tym więcej pracy musi wykonać nasze serduszko, aby wypompować krew z komór. Z tego powodu wszyscy kardiolodzy zalecają współpracę z dietetykami klinicznymi, którzy nauczą pacjentów prawidłowego odżywiania i wyeliminowania złych nawyków. Trzeba wziąć pod uwagę również jakość kupowanych produktów.

Niestety nie wszystkich stać na jedzenie z ekologicznych upraw, jednak w obecnych czasach niemal wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup nieprzetworzonych kasz i warzyw, które są pełnowartościowymi składnikami zdrowej diety. Oczywiście minusem takich wyborów jest konieczność zaszycia się w kuchni na przynajmniej godzinę dziennie. Trzeba jednak zrozumieć, że gotowe produkty nie są najlepszym wyborem w codziennym życiu i zawalczyć o swoje zdrowie wszystkimi możliwymi drogami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here