Arytmia serca – leczenie

0
806
arytmia serca

Problemy kardiologiczne należą do chorób bardzo poważnych. Osoby w podeszłym wieku częściej mają problemy z sercem, jednak tempo życia i stres cywilizacyjny coraz częściej zbiera żniwo wśród młodszych. Jedną z grup problemowych stanowi tak zwana arytmia serca, czyli zaburzenia rytmu bicia serca.

Niestety żyjemy w czasach, w których coraz więcej młodych ludzi skarży się na choroby i dolegliwości, które u starszych wywołują zdziwienie. Starci ludzie dziwią się bowiem jak to jest to możliwe, że skoro za ich czasów głowa bolała właściwie tylko od uderzenia, a problemy z kręgosłupem występowały po pięćdziesiątym roku życia i to z przepracowania. Również depresja nie była praktycznie obecna w świadomości, bo na takie choroby po prostu nie było czasu — pole samo się nie zasieje, a dobytek nie dopilnuje. Niestety jest w tym sporo racji.

kardiolog

Nasi dziadkowie, pradziadkowie i wcześniejsi krewni żyli w czasach, gdzie wartości i tożsamość ludzka była na odpowiednim miejscu. Martwiono się wówczas innymi sprawami, a elektronika, od której dzisiejszy, zwłaszcza młody człowiek jest uzależniony, nie była obecna. XXI wiek to czas wielkiego postępu, ale też czas dużej ilości chorób cywilizacyjnych. Jaki ma to związek z arytmią serca lub innymi chorobami kardiologicznymi? Otóż lekarze mawiają i jest w tym sporo racji, że największym wrogiem człowieka jest stres. A to właśnie lęk o przyszłość, stres w związku z jutro chyba najbardziej determinuje problemy zdrowotne człowieka.

Arytmia serca może mieć różne przyczyny — rzecz jasna może wynikać z wrodzonych wad serca lub może być nabyta. Niestety często występuje po prostu bezobjawowo, więc bardzo trudno ją wykryć. Dopiero po pierwszych, fizycznych dolegliwościach chory konsultuje się z lekarzem rodzinnym i dostaje skierowanie do kardiologa. To właśnie tam jest zlecane podstawowe badanie elektrokardiogramem. Na podstawie odczytu wydruku lekarz może stwierdzić, czy u pacjenta rzeczywiście występują problemy z odpowiednim rytmem serca.

Jeśli już jesteśmy po takim badaniu i poradzie kardiologicznej, z pewnością wiemy nieco więcej, jak np. przebiega arytmia serca – leczenie w takim przypadku przebiega zgodnie z przyjętymi standardami lekarskimi, zwłaszcza kardiologicznymi. Warto tutaj wspomnieć o wywiadzie, jakiego chory udziela lekarzowi. Arytmia charakteryzuje się określonymi objawami, których występowanie jest dość częste. Niektóre z nich to duszność, bóle w klatce piersiowej czy osłabienie. Po ustaleniu przyczyn danego rodzaju arytmii trzeba bezwzględnie przystąpić do leczenia — nie można bagatelizować objawów.

W związku z powyższym lekarze mogą zlecić określone czynności w celu zneutralizowania choroby. Jedną z nich może być tzw. RTG klatki piersiowej oraz ECHO serca. Na podstawie tych badań kardiologowie nieco dokładniej mogą określić stan pacjenta. Równie ważne i mam wrażenie, że nieco mniej obecne w świadomości człowieka, jest zbadanie poziomu elektrolitów. Tutaj zwłaszcza bilans potasu może okazać się kluczowy. Dlaczego? Otóż stężenie tego pierwiastka we krwi również odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie serca.

arytmia serca – leczenie

Jeżeli kardiolog stwierdzi, że nasze schorzenie to arytmia serca – leczenie może mieć również, a może przede wszystkim, postać farmakologiczną. W przypadku wdrożenia tego typu neutralizacji choroby należy przeprowadzić badanie moczu oraz kreatyniny we krwi. Poprzez tego typu zabiegi, kardiologowie będą mogli ustalić najodpowiedniejszą dawkę danego preparatu wspomagającego leczenie.

Sposobów na leczenie arytmii serca jest wiele. Najważniejsze jednak, by stosować się do zaleceń lekarza. Warto jednak pamiętać, by pilnować dobrego stylu życia i odpowiedniej diety. Być może poprzez profilaktykę oraz aktywność fizyczną i dbałość o dobry wypoczynek uda się zneutralizować przyszłe problemy z sercem. Warto o tym pamiętać i dbać o właściwy styl życia, by na starość nie spędzać czasu w kolejkach do lekarza lub w aptekach. Łatwo powiedzieć, ale z pewnością coś w tym musi być, skoro w kółko o tym się mówi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBóle wieńcowe
Następny artykuł24 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here