Terapia depresji – przegląd najchętniej wybieranych rozwiązań

0
345
Terapia depresji

Depresja to choroba, której obecność coraz częściej zauważamy. Jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, do której to kategorii została zaliczona przez WHO. Również w tkance polskiego społeczeństwa depresja jest coraz wyraźniej zauważalna. Zapadają na nią osoby w różnym wieku oraz o różnym statusie społecznym. Poniżej przyglądamy się formom terapii dedykowanym dla osób dotkniętych depresją. 

Walka z depresją – samodzielnie i ze wsparciem innych 

Depresja jest chorobą wywoływaną częściowo przez warunki funkcjonowania naszego społeczeństwa. Nadmiernie szybkie tempo codziennego życia, konieczność spełnienia zbyt dużej liczby wymogów, brak czasu dla siebie oraz niemożność zrelaksowania się – to wszystko potencjalne czynniki zapalne, które mogą wyzwolić objawy depresyjne lub doprowadzić do ich zaostrzenia. 

Wiele osób pragnie stawić czoło depresji samodzielnie i uporać się ze złym nastrojem bez sięgania po specjalistyczną pomoc. Jest to jednak w zasadzie niemożliwe do zrealizowania. Alienowanie się oraz unikanie profesjonalnej pomocy może doprowadzić do dalszego zaostrzenia objawów oraz przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych. Każda osoba ma swój własny pułap wytrzymałości, po którego przekroczeniu choroba staje się zbyt dotkliwa, by móc normalnie funkcjonować. 

Profilaktyka depresji – podstawowa forma terapii 

Przeciwdziałanie wystąpienia depresji jest podstawowym rozwiązaniem w walce z nią. Niestety, ale depresja może być dziedziczna, a tym samym dzieci osób dotkniętych depresją również mogą na nią zapaść. 

Profilaktyka wystąpienia depresji powinna dotyczyć przede wszystkim osób młodych, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. Ważne jest uświadomienie im jak duży wpływ na życie wewnętrzne ma utrzymanie odpowiedniej higieny psychicznej – zdrowe odżywianie, regularny sen, unikanie stresu oraz radzenie sobie z sytuacjami, w których występuje. 

Walka z depresją – rozwiązania skuteczne i warte wdrożenia 

Podstawowym rozwiązaniem w przypadku osób z depresją jest farmakoterapia. Stosowane leki mają za zadanie przywrócić odpowiednią równowagę chemiczną w mózgu oraz zniwelować symptomy depresyjne. Wśród najczęściej stosowanych lekarstw znajdują się te z grupy antydepresantów, o różnym mechanizmie działania i prognozowanej skuteczności. 

Nieodłącznym rozwiązaniem współtowarzyszącym farmakoterapii jest psychoterapia. Bez jej podjęcia trwałe wyjście z depresji może okazać się niemożliwe. W trakcie terapii pacjent wypracowuje nowe sposoby zachowania się w sytuacjach nasilenia objawów, które pozwolą przezwyciężyć ich dotkliwość. Ważny jest pod tym względem trening umiejętności społecznych, przywrócenie poczucia własnej wartości, odnowienie kontaktów społecznych oraz odnalezienie własnego hobby – zajęcia będącego źródłem indywidualnego szczęścia. 

Ponieważ przezwyciężanie depresji jest procesem długotrwałym, konieczne jest przekształcenie swoich codziennych nawyków w sposób sprzyjający wyzdrowieniu. Kluczowy jest pod tym względem regularny ruch i aktywność fizyczna, podejmowana także na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny aktywuje wytwarzanie endorfin, hormonów szczęścia, które wspomogą funkcjonowanie nastroju pacjenta. Regularny relaks oraz długi, regenerujący sen to również istotne wyznaczniki zdrowego stylu życia, pomagające w przezwyciężaniu stanów depresyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here