Żylaki powrózka nasiennego to schorzenie, które dotyczy 15% mężczyzn. W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie powodują objawów. U części pacjentów pojawiają się niespecyficzne dolegliwości bólowe w obrębie moszny, a u ok. 30-40% pacjentów schorzenie to może być powodem niepłodności. W przypadku objawowego przebiegu choroby oraz w sytuacji kiedy schorzenie prowadzi do niepłodności konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. Co może zaproponować nam specjalista? Jakie metody operacyjnego leczenia poszerzonych żył powrózka nasiennego są obecnie dostępne?
Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego
Usunięcie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową to małoinwazyjny zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Wymaga wykonania trzech nacięćw powłkach brzusznych, przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne oraz kamera endoskopowa. \ Następnie chirurg odnajduje poszerzone naczynia żylne a następnie je wydziela i preparuje. W kolejnym etapie operator zaklipsowywuje i/lub przecina zlokalizowane wcześniej żyły, aby zapobiec nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego. Pobyt pacjenta w szpitalu po warikocelektomii laparoskopowej trwa zwykle 1 dobę.
Operacja usunięcia żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną
Mikrochirurgiczne zaopatrzenie żylaków powrózka wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, a sam zabieg trwa około godziny. W trakcie zabiegu wykonywane jedno nacięcie w pachwinie, przez które urolog dokonuje wypreparowania powrózka nasiennego. W dalszej kolejności przy użyciu mikroskopu chirurgicznego, który zapewnia odpowiednie powiększenie pola operacyjnego, zmienione chorobowo naczynia są podwiązywane i/lub klipsowane. Procedura trwa około godziny, a chory może następnego dnia opuścić szpital.
Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego
Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się z użyciem robota chirurgicznego. Narzędzia chirurgiczne, przymocowane do ramion robota oraz kamerę endoskopową wprowadza się do ciała pacjenta przez trzy nacięcia w powłokach brzusznych. Operator przeprowadzający zabieg siedzi przy konsoli robotycznej, z której poziomu steruje narzędziami, lokalizuje poszerzone żyły jądrowe i dokonuje ich zaklipsowania i/ lub przecięcia. Metoda ta jest połączeniem zalet metody laparoskopowej oraz mikrochirurgicznej. Robot chirurgiczny zapewnia większą precyzję ruchów oraz lepszą skuteczność zabiegu. Hospitalizacja pacjentów po robotycznym usunięciu żylaków powrózka nasiennego trwa zazwyczaj jedną dobę.
Embolizacja żylaków powrózka nasiennego a metody chirurgiczne
Wśród metod niechirurgicznych leczenia żylaków powrózka nasiennego można wymienić embolizację. Procedura ta wykonywana jest w gabinecie radiologicznym, w znieczuleniu miejscowym. Procedura rozpoczyna się od nacięcia w pachwinie o długości 1mm , przez, które do żyły udowej wprowadza się cewnik i dociera do poszerzonych żył. Przez cewnik podaje się materiał embolizacyjny (spiralę) z jednoczesną sklerotyzacją lub klejeniem poszerzonych splotów żylnych.
Jako zalety embolizacji wymienia się:
- znieczulenie miejscowe,
- podczas zabiegu, z jednego nacięcia można usunąć żylaki powrózka nasiennego po obu stronach,
- krótki czas trwania zabiegu (30-60min),
- wykonanie niewielkiego nacięcia, które szybko się goi, nie pozostawiając blizn,
- pacjent nie wymaga hospitalizacji, jeszcze tego samego dnia opuszcza szpital.
Jednak nie jest to metoda zalecana dla wszystkich pacjentów. Wykonuje się ją często w sytuacji, gdy metody chirurgiczne okazały się nieskuteczne.
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego?
Czas rekonwalescencji uzależniony jest od wybranej metody leczenia oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta. Pacjenci po zabiegu mogą przez kilka dni odczuwać dyskomfort w mosznie. Przez 2-4 tygodni mężczyzna nie powinien się forsować, intensywnie ćwiczyć lub pracować, ponadto zaleca się noszenie obcisłej bielizny. Po zabiegu może pojawić się ból lub obrzęk moszny, które to powinny po czasie samoistnie ustąpić.