24 tydzień ciąży

0
997
24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca. Zmiany w ciele przyszłej młodej mamy to między innymi kilka dodatkowych kilogramów i zauważalna gołym okiem zmiana wyglądu. Dziecko w brzuchu ma już ok. 30 cm i waży ok 620 gramów.

Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

Przyrost kilku dodatkowych kilogramów to efekt dużej ilości płynu owodniowego. Płyn ten dobrze chroni dziecko przed wstrząsami i zapewnia jego otoczeniu odpowiednią temperaturę. Rosnący brzuch w ciąży może powodować pojawienie się lub zwiększenie rozstępów. Może nasilić się swędzenie skóry. 24. tydzień to także możliwość pojawienia się skurczów Braxtona-Hicksa – to znak, że macica powoli przygotowuje się do porodu.

Dolegliwości podczas 24. tygodnia ciąży

Podczas dwudziestego czwartego tygodnia ciąży lekarz może przeprowadzić kontrolne badania poziomu glukozy we krwi. Jest to badanie na wypadek pojawienia się cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ta może się pojawić w wyniku spadku produkcji insuliny wskutek pracy hormonów. Objawami cukrzycy są nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, nadmierne pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Gdy młoda mama zauważy u siebie podobne objawy, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zbadania poziomu glukozy.

Inne dolegliwości, które mogą się pojawić na początku szóstego miesiąca ciąży to zespół cieśni nadgarstka, czyli obrzęki powodujące kłucie czy drętwienie dłoni. Dolegliwość ta spowodowana jest uciśnięciem nerwu pośrodkowego znajdującego się w przedramieniu. Najczęściej będzie on dotykał kobiet w ciąży pracujących dużo czasu przy komputerze.

badanie usg

Innym problemem zdrowotnym, który może dotknąć kobietę przy 24 tygodniu ciąży jest anemia spowodowana niedokrwistością. Warto przypominać, że przy wszelkich niepokojących objawach, które przejawia organizm, należy skontaktować się z lekarzem, by zlecił odpowiednie badania.

Rozwój dziecka

Jeśli chodzi o dziecko i jego rozwój na początku szóstego miesiąca ciąży to mierzy ono ok. 30 cm i waży mniej więcej 600-620 gram. Dziecko wykazuje intensywniejsze ruchy gałek ocznych i spogląda w dół i w górę. Choć jego powieki są cały czas zamknięte to do oczu dociera światło o różnym natężeniu.

W tym momencie rozwija się też zmysł równowagi, dzięki w pełni rozwiniętemu uchu środkowemu. Dziecko rozwija też swoje umiejętności chwytne podczas zabawy pępowiną.

W organizmie dziecka płuca zaczynają produkować surfaktant, czyli substancję zapobiegającą zbytniemu rozciąganiu się pęcherzyków płucnych i sklejaniu się ich ścianek przy każdym oddechu.

Jak dbać o siebie w 24. tygodniu?

Przede wszystkim pić dużo wody. Choć w organizmie odkłada się jej dużo, a częste wizyty w toalecie zniechęcają do przyjmowania większej ilości płynów to nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu, od którego zależy dobre samopoczucie matki i dziecka.

badanie cukru

Na początku 6. miesiąca ciąży pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. To działanie hormonów. Warto wykorzystywać wszelkie dostępne metody, by przeciwdziałać mętlikowi w głowie. Można w tym celu zacząć korzystać z kalendarza, korzystać z karteczek samoprzylepnych, przypomnień w telefonie oraz robić listy zakupów czy spraw do załatwienia. Dodatkowo pomocne może okazać się ćwiczenie mózgu. To dobry czas na rozwiązywanie zagadek logicznych, krzyżówek, uczenie się słówek w językach obcych na pamięć.

24 tydzień ciąży to konieczność wizyty u ginekologa, który zleci różnego rodzaju badania, a w tym wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT), badanie czynności serca dziecka, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie masy ciała, morfologia krwi, badanie moczu wraz z osadem, oznaczenie przeciwciał odpornościowych, a także ocena ocena ryzyka zaburzeń wzrastania płodu.

Wykorzystaj ten czas

6 miesiąc to już dość dobrze widoczna perspektywa porodu. Warto w tym czasie przygotować się teoretycznie i praktycznie do samego porodu oraz do czasu tuż po nim. Jedną z metod jest uczęszczanie na zajęcia szkoły rodzenia indywidualnie lub grupowo. Można się na nich dowiedzieć wielu przydatnych informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here