33 tydzień ciąży

0
1114
33 tydzień ciąży

W zależności od tego w jakim tygodniu ciąży jest kobieta – musi inaczej ułożyć sobie rytm dnia i różne sprawy związane ze zdrowiem. Inaczej musi zachowywać się pierwszym tygodniu, siódmym, a jeszcze inaczej gdy jest 33 tydzień ciąży. Ciąże możemy podzielić na tak zwane trzy trymestry, które dzielą się następnie na 3 miesiące, które w zaokrągleniu dają nam 12 tygodni ciąży. Więc w przypadku, gdy obliczamy przykładowo 33 tydzień ciąży to trafimy na trzeci trymestr.

Możemy to obliczyć w internecie za pomocą tak zwanych kalkulatorów ciążowych, które podpowiedzą nam w jakiej sytuacji jesteśmy obecnie. Często najgorszy bywa pierwszy trymestr, gdzie dochodzi do licznych mdłości, częstą są one powodem wymiotowania. Mamy wtedy bardzo złe samopoczucie, a to może powodować bezsenność. U dziecka już wtedy wykształcają się pierwsze narządy wewnętrzne, doprowadza to do pierwszego bicia serca. Mamy już do czynienia z kształtami zbliżonymi do ludzkich, wykształca się klatka piersiowa. Zaczyna już chwytać różne rzeczy jakby to był 33 tydzień ciąży.

przszli rodzice

Drugi trymestr jest odrobinę lepszy w kwestii samopoczucia matki, mijają pierwsze nieprzyjemne sytuacje z wymiotami, bezsennością i mdłościami. Młoda matka w końcu zaczyna odczuwać radość z nadchodzących narodzin. Najważniejsze, że bardzo maleje szansa ewentualnego poronienia, więc kończy się niejako nerwowość w tej sprawie. Dziecko zaczyna słyszeć pierwsze rzeczy, odczuwa zmysłem smaku, umie rozróżniać stany świetlne. Może wydawać już niejako dźwięki swoimi słabo wykształconymi strunami głosowymi, w końcu zaczyna widzieć swoimi oczami, pojawiają się nawet zęby. Co prawda to jeszcze nie 33 tydzień ciąży, ale dziecko zaczyna przypominać człowieka z krwi i kości. Zwiększa się rozwój poszczególnych narządów wewnętrznych. 35 centymetrów i nawet jeden kilogram – takie parametry wyglądają już całkiem poważnie.

Problematyczny bywa kolejny trymestr z życia młodej matki, na szczęście już ostatni. W trzecim mogą nastąpić większe bądź mniejsze bóle pleców, częste bywają skurcze łydki. Matki odczuwają spuchnięcie nóg. Pojawiają się różnego rodzaju żylaki. Szczególnie ciężki bywa 32-33 tydzień ciąży. Dziecko zaczyna poważnie przypominać nowo narodzoną istotę, którą stanie się w 40 tygodniu ciąży. Okrągłe zaczynają stawać się jego policzki, zaczyna puchnąc i nabierać wagi. Urodzić może się nawet jako ważący 3,6 kilogramów człowiek co może robić wrażenie. Najczęściej jednak bywa to 2,5-3,0 kilograma. W trzecim trymestrze dziecko zaczyna więcej poruszać się w organizmie matki.

Musimy pamiętać o zrównoważonej diecie po koniec ciąży. Oczywistym jest porzucenie alkoholu czy papierosów, co było wiadome niejako od początku ciąży. Warto ograniczyć rzeczy słodkie, zawierającą dużą ilość cukru. Lepiej ograniczyć się do fruktozy znajdującej się w owocach. Porzucić można tez wszelkie napoje słodkie, możemy skupić się na gorzkiej zielonej herbacie czy po prostu wodzie.

owoce

Najlepiej odpuścić tez sobie kawę, która ma wpływ na ciśnienie młodej matki. Warto ograniczyć rzeczy tłuste typu mięso czerwone czy inne tłuszcze zwierzęce i zastąpić je przykładowo warzywami strączkowymi, również bogatymi w białko. Warto stosować różnego rodzaju nabiał. Lekarze często nie mają przeciwwskazań dla stosowania soli. Warto jednak podejmować częste konsultacje ze specjalistami, nie ważne czy to drugi czy 33 tydzień ciąży.

Wiele matek porównuje poszczególne tygodnie ciąży do owoców i warzyw, a więc wielkości w jakich są ich przyszłe dzieci. Pierwszy tydzień przykładowo to 2 milimetrowe ziarnko sezamu. Drugi to już 4mm i pojedynczy groszek. 10 tydzień to już przykładowo orzech włoski, czyli aż 3 centymetry. Konkretna waga pojawia się przy okazji 11 tygodnia, gdy mamy do czynienia z 8 gramami.

W 23 tygodniu dziecko osiąga pierwszy raz około pół kilograma. W 27 tygodniu liczba ta zwiększa dwukrotnie i jest to już 25 centymetrów długości. 33 dzień ciąży to już główka kapusty rzędu 2 kilogramów i wielkości 30 centymetrów. Bardzo polepsza to perspektywę i wyobraźnię młodej matki oczekującej na swoje dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here