32 tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca ciąży, a także półmetek trzeciego trymestru. Dziecko funkcjonuje w łonie matki już 30 tygodni. W 32 tygodniu ciąży najczęściej dziecko już zmienia pozycję.
We wcześniejszych okresach skierowane jest głową do góry, natomiast pod koniec ciąży zaczyna zmieniać pozycję na pozycję głową w dół. Szykuje się w ten sposób do porodu, który odbywa się, gdy dziecko ma głowę skierowaną w dół. Dziecko jest bardzo aktywne w łonie matki.
Dość często się porusza, a także kopie. Okresy te mieszają się z okresami odpoczynku, podczas których dziecko odpoczywa i śpi. Pojemność macicy w tym czasie wzrosła średnio 500-krotnie. Sprawia to, że brzuch kobiety ciężarnej staje się coraz większy oraz coraz trudniej jest jej funkcjonować, a także poruszać się. Zaczynają się pojawiać problemy ze snem oraz ze znalezieniem właściwej pozycji do spania z powodu wzmożonych ruchów dziecka w nocy. Macica w 32 tygodniu wypełnia całą jamę brzuszną kobiety. Jej wszystkie narządy uległy przesunięciu oraz ściśnięciu i również to jest powodem szeregu jej problemów ze zdrowiem.
Dno macicy znajduje się tuż pod żebrami, dlatego możliwe jest odczuwanie ruchów dziecka właśnie w tym miejscu. Waga kobiety odpowiednio wzrosła. Na wagę składa się nie tylko waga dziecka, ale także płyn owodniowy, powiększona macica czy też łożysko. Łącznie daje to około sześć lub siedem kilogramów, ale może to być równie dobrze większa lub mniejsza liczba. W 32 tygodniu ciąży u kobiety występuje szereg dolegliwości ciążowych. W związku z wciąż powiększającym się brzuchem kobieta zaczyna mieć trudności z poruszaniem się oraz oddychaniem.
W wyniku nacisku macicy kobiety często miewają problemy z łapaniem oddechu, mogą się dusić. Oprócz tego kobieta może mieć problemy z utrzymaniem równowagi poprzez zmianę środka ciężkości w jej organizmie. Może pojawić się biała wydzielina z pochwy, ponieważ wejście do pochwy zaczyna się otwierać i przepuszczać pewne ilości produkującego się śluzu. W tym tygodniu mogą również wystąpić różnego rodzaju problemy ze skórą, takie jak jej przesuszenie lub występowanie świądu.
Wszystkie dolegliwości są dolegliwościami przejściowymi i ustępują oczywiście po pewnym czasie od odbytego porodu. Pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie przez kobietę podstawowych badań okresowych, wśród których wymienia się badanie USG, morfologię krwi, podstawowe badanie moczu, a także badania takie jak badanie przeciwciał odpornościowych (anty Rh), badanie ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wzrastającej masy ciała, badanie położnicze obejmujące określenie wysokości dna macicy. Istotne w tym czasie jest również badanie czynności serca płodu, które popularne nazywane jest badaniem KTG.
Wszystkie te badania należy wykonać przed ukończeniem 32 tygodnia ciąży, jest to szczególnie zalecane. W okolicach 32 tygodnia ciąży należy również wybrać szpital, w którym planuje się rodzić. W 32 tygodniu dziecko osiąga wagę około 1800 gram, zaś mierzy około 40 centymetrów. Coraz bardziej rozwijają się u dziecka płuca, jednakże nie występuje jeszcze krążenie płucne. Krążenie płucne zaczyna być obecne u dziecka dopiero po jego porodzie. Dziecko w tym okresie zaczyna już rozróżniać dzień i noc, a także ma okresy czuwania oraz okresy snu.
Dziecko okazuje szereg emocji, może być ono pobudzone, zdenerwowane lub odprężone i szczęśliwe. Jednakże dziecko w tym czasie ciąży ma już coraz mniej miejsca w macicy i coraz ciężej mu się poruszać. Dziecko powinno być już obrócone głową w dół, co sprawia, że jego ruchy i kopniaki mogą stać się jeszcze bardziej bolesne. Dziecko cały czas trenuje ruchy, których będzie używać jak już się urodzi.
Jego działania są coraz bardziej skoordynowane, jednak wciąż nieporadne. Dziecko może ssać kciuki, pić wody płodowe, siusiać, a także wykonywać ruchy oddechowe przygotowujące do oddychania po porodzie. Dziecko cały czas przybiera na wadze oraz gromadzi podskórną tkankę tłuszczową, dzięki której staje się ono bardziej zaokrąglone. Pozostało niecałe osiem tygodni do porodu.