W ostatnim trymestrze ciąży brzuch jest już pokaźnych rozmiarów, a jego obwód z każdym tygodniem zwiększa się o kolejny centymetr. Przyszłej mamie mogą doskwierać w tym okresie różne dolegliwości, w wśród których można wyróżnić między innymi problemy z zasypianiem, a także różne kłopoty żołądkowe.
W 30 tydzień ciąży to czas, gdy wykształciły się już wszystkie narządy, które jednak ciągle się rozwijają. Jest to ważny proces. W największym stopniu rozwój dotyczy zmysłów dziecka. Zaczyna funkcjonować narząd wzroku, co można zaobserwować podczas wystawienia brzucha na intensywne źródło światła, które przedostaje się do wnętrza i wywołuje nagłe ruchy dziecka.
Wyczekiwana pociecha jest już całkiem pokaźnych rozmiarów, ważny ponad 1500 gramów, a jej długość to około 39 centymetrów. Dziecko cały czas intensywnie rośnie i następuje ciągły rozwój jego układu nerwowego oraz mięśni. Rozwijają się między innymi mięśnie oddechowe. Jeśli wystąpiłby przedwczesny poród, to na tym etapie dziecko jeszcze nie jest zdolne do samodzielnego oddychania, ale przy wspomaganiu i dobrej opiece medycznej w 95 % przypadków dziecko przetrwa krytyczny moment i przeżyje.
30 tydzień ciąży to także czas, gdy coraz wyraźniejsze stają się ruchy kończyn i możliwe jest nawet rozpoznawanie części ciała podczas dotykania brzucha. Dziecko ma już całkowicie rozwinięte stopy oraz dłonie, ale na tym etapie rosną jeszcze paznokcie, które są bardzo miękkie. Ciekawostką jest fakt, że na tym etapie rozwoju wykształcone są już zęby mleczne, które są jednak ukryte w dziąsłach i zaczną się wyżynać dopiero kilka miesięcy po porodzie. Na tym etapie rozwoju dziecku nadal rosną włosy, ale posiada już brwi i rzęsy.
Należy uważnie obserwować aktywność dziecka i śledzić jego ruchy. Na wypadek wzmożonej aktywności lub całkowitego ustania ruchów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na szpitalną izbę przyjęć, ponieważ może to świadczyć o nieprawidłowościach i stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ciąży oraz życia.
A jak samopoczucie przyszłej mamy?
30 tydzień ciąży nie należy do najłatwiejszych. Rosnący i coraz cięższy brzuch doskwiera podczas zasypiania, nie jest łatwo znaleźć wygodną pozycję i nawet spanie na boku, które wcześniej dobrze się sprawdzało teraz stanowi problem. A gdy w końcu uda się zapaść w sen to i ciężko o przespanie całej nocy i porządny wypoczynek, ponieważ koszmary, które są charakterystyczne dla tego okresu przerywają sen. Warto robić w trakcie dnia drzemki, ponieważ wypoczynek mamy jest ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i uniknięcia problemów z ciążą. I należy pamiętać o tym, że później przespanie całej nocy będzie jeszcze trudniejszym wyzwaniem.
W 30 tygodniu ciąży często pojawiają się także dolegliwości żołądkowe, ponieważ rosnąca ciąża uciska żołądek i jelita i wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. Typowe objawy dla tego okresu to niestrawności, zaparcia, zgaga czy wzdęcia. Szczególnie niebezpieczne są zaparcia, które mogą prowadzić do wystąpienia hemoroidów, które są bardzo uporczywą dolegliwością, powodującą duży dyskomfort. Warto zadbać w swojej diecie o produkty zawierające błonnik, który działa rozwalniająco i pomaga wystrzec się problemu zaparć.
30 tydzień ciąży to także czas, gdy macica zaczyna napierać na przeponę co powoduje trudności z oddychaniem. Inne dolegliwości do swędzenie skóry i rozstępy.
Na tym etapie coraz częściej pojawiają się huśtawki nastrojów, których przyczyną może być zarówno niewyspanie, przemęczenie oraz doskwierające dolegliwości jak i zmiany w gospodarce hormonalnej. Przyszłą mamę łatwo wyprowadzić z równowagi drobnostką, warto wykazać wsparcie i zrozumienie. Rozwija się również instynkt macierzyński, przyszła mama dokłada wszelkich starań, aby przygotować wszystko jak najlepiej na przyjście dziecka. Jest to tak zwany syndromom wicia gniazda – gromadzenie produktów potrzebnych do opieki i pielęgnacji, urządzanie pokoju, dbanie o zabezpieczenie finansowe. Wyczekiwany dzień jest coraz bliżej i trzeba się do niego jak najlepiej przygotować.