Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to dla wielu kobiet najlepszy stan. Większość pań jest już przyzwyczajona do swojego stanu i wyglądu, który już na pierwszy rzut oka nie pozostawia złudzeń. 27 tydzień ciąży to okres ustabilizowanego poziomu hormonów, a co za tym idzie, również równowagi psychicznej.
Po huśtawce nastrojów, nerwowości, płakaniu z byle jakiego powodu lub bez niego, panie podchodzą z dystansem do tego co dzieje się z ich ciałem i po prostu odpoczywają psychicznie. Wiele z nich wpada nawet w pewnego rodzaju stan euforii i nie może doczekać się porodu. Oczywiście dla niektórych pań to stwierdzenie może być kontrowersyjne, ponieważ nie da się nie zauważyć ogromnych wymiarów brzucha wypełnionego wodami płodowymi. Kobiety czują się ociężałe, mają problem z najprostszymi czynnościami, które do tej pory nie stanowiły żadnej bariery do pokonania.
Przykładem może być wiązanie sznurowadeł w butach. Rzecz jasna wiele kobiet zaczyna się zadręczać kiedy nie może poznać siebie w lustrze. Panie pilnie sprawdzają swoją wagę, mierzą metrem krawieckim i ze strachem patrzą na szafę wypełnioną starymi ubraniami. Na całe szczęście ten czas minie i większość kobiet wróci do swojej poprzedniej wagi. Rzecz jasna nie wszystkie, ponieważ nawet w ciąży należy zachować zdrowy rozsądek i umiar w jedzeniu. Najważniejsze jest wyczekiwanie sygnałów od dziecka i ciała mówiących o zmianach zachodzących w ciele i jego nowych potrzebach. Zazwyczaj wystarczy jeść tylko trochę więcej, ale produktów najlepszej jakości.
Samo dziecko w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży mierzy już trzydzieści cztery centymetry (mierzone przy wyprostowanych nóżkach) i waży koło tysiąca gram. Jest to już spory ciężar, ale świadczy o prawidłowym rozwoju płodu. Sam maluch dalej rozwija wszystkie narządy i układy, a także staje się jeszcze bardziej aktywny. Jest mu coraz ciaśniej, dlatego rozpychając się nóżkami i rączkami daje mamie sygnały o tym, że zmienia pozycję ciała. Co więcej dziecko zaczyna ssać kciuk i lekko otwierać oczka. W tym czasie jego tęczówki są błękitne, a on sam reaguje na światło. Zmienia się także jego reakcja na to co zjada mama.
Większy rozwój kubków smakowych powoduje silniejsze odruchy na rzeczy pikantne, które mogą powodować czkawkę. Kiedy kobiety odkrywają jak reagują ich dzieci na wybrane pokarmy zaczynają się podświadomie dostosowywać do nich swoim jadłospisem. Zresztą wszystkie mamy będące w ciąży starają się zdobyć jak najwięcej informacji o tym co w danym momencie dzieje się z ich ciałem oraz znajdującym się w środku dzieckiem, aby zapobiec wszelkim możliwym powikłaniom. Jest to całkowicie normalne zachowanie i lepiej wiedzieć czego mogą się spodziewać w danej fazie ciąży niż dać się zaskoczyć.
Trzeba brać pod uwagę to, że z tygodnia na tydzień zmiany stają się coraz bardziej widoczne, a dziecko coraz bardziej rozwinięte. Właśnie z tego powodu warto poświęcać swój czas na sprawdzanie rzetelnych źródeł wiedzy. W takim razie co poza zdobywaniem wiedzy mogą robić przyszłe mamy? W trzecim trymestrze poruszanie się jest już utrudnione. Niestety mama nie ma także odpowiedniej kondycji oraz możliwości przemieszczania się jak kilka tygodni wcześniej. Niektóre panie dopiero teraz decydują się zaplanować wyprawkę, jednak trzeci trymestr nieco utrudnia im to działanie.
Jeżeli jednak nie dokonały zakupów warto, by zaczęły kupować rzeczy, bo ten okres jest obciążony możliwością szybszego porodu niż był spodziewany. Lepiej być przygotowanym wcześniej niż nie mieć niczego w domu, gdy nadejdzie czas porodu. Oczywiście należy też myśleć o pakowaniu bagażu podręcznego do szpitala.
Czasami leżenie w nim ogranicza się do kilku dni, ale czasami jest bardzo przedłużony, więc lepiej być przygotowanym. Właśnie z tego powodu istotne jest wcześniejsze kupienie niezbędnych przedmiotów do higieny osobistej oraz ubrań. Są to małe szczegóły, ale pozwalają na uniknięcie sytuacji stresowych związanych z samym przebywaniem w obcym miejscu. Ostatecznie poród i tak stresuje wszystkie mamy.