29 tydzień ciąży

0
978
29 tydzień ciąży

Jeżeli jesteś już w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży, oznacza to, że dotrwałaś do siódmego miesiąca, czyli zostały jeszcze tylko dwa, by powitać na świecie maluszka. Zapewne jest ci coraz ciężej. To zupełnie normalne. Z uwagi na rosnący brzuszek, który już teraz rozmiarem przypomina sporą piłkę, nie jesteś już tak sprawna jak dawniej i masz problemy ze zwykłym chodzeniem czy nawet staniem przez dłuższą chwilę w miejscu.

Na co dzień towarzyszy ci również zmęczenie. Mimo iż chciałabyś dalej pracować i zajmować się domem, najzwyczajniej w świecie nie masz na to siły, nawet jeśli motywacja jest spora – fizycznie nie dajesz rady. W tym czasie powinnaś pozwolić sobie na więcej odpoczynku, który zdecydowanie ci się należy. 29 tydzień ciąży to już nie przelewki. Do porodu zostało coraz mniej czasu, dlatego dobrze by było, abyś zebrała do niego jak najwięcej energii, która pozwoli ci go łagodniej przeżyć.

Jak każda kobieta w ciąży na pewno regularnie sprawdzasz swoją masę ciała. Kontrolujesz, by przypadkiem nie przytyć zbyt dużo, choć przyrost kilogramów jest nieunikniony – przeciętna kobieta zyskuje w ciąży ok. dziesięć dodatkowych kilogramów. Twój wygląd diametralnie się zmienił w przeciągu tych zaledwie siedmiu miesięcy. Nie myśl jednak, że teraz te zmiany jakimś cudem się zatrzymały, bo jeśli wszystko pójdzie dobrze, najprawdopodobniej do samego końca ciąży przytyjesz jeszcze przynajmniej kilka kilo. Tym też nie musisz się martwić, bo dodatkowy balast na pewno szybko potem zrzucisz. Kobiety oczywiście przejmują się swoją wagą.

kobieta w ciąży

Nawet jeśli na logikę wiedzą, że ten skok masy ciała jest tylko i wyłącznie efektem ciąży, to jednak martwią się, że mimo wszystko po porodzie nie zdołają powrócić do swojej wcześniejszej sylwetki. Teraz nie powinnaś jednak w ogóle o tym myśleć. O ile tylko odżywiasz się racjonalnie i nie jesz za dwóch, twoja waga po ciąży szybko spadnie, zwłaszcza jeśli wprowadzisz do codzienności większą ilość aktywności fizycznej. Już teraz możesz to zresztą zrobić. O ile nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, codziennie wychodź na długie spacery i ćwicz w domu, by później szybciej i łatwiej wrócić do formy.

Taki przyrost wagi ma jednak swoje plusy

Być może wcześniej musiałaś wręcz prosić o ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej, podczas gdy teraz wszyscy od razu chcą ci zwolnić swoje siedzenie. Tak dużego brzuszka nie da się nie zauważyć. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży ma on już naprawdę imponujący rozmiar, dlatego też każdy z zewnątrz jest w stanie stwierdzić, że niedługo zostaniesz mamą. Ciesz się tym okresem i wykorzystuj go w stu procentach.

Prawdopodobnie początkowo będzie ci trochę głupio korzystać z pomocy innych osób, ale wiedz, że ludzie robią to z dobrego serca i chcą po prostu dla ciebie jak najlepiej. Sama nie bój się też prosić o tę pomoc. Jeżeli stoisz w zatłoczonym autobusie i robi ci się słabo, iż masz wrażenie, że zaraz zemdlejesz, spytaj kogoś, czy nie ustąpiłby ci miejsca. Oczywiście nie powinnaś zagadywać w tym celu ludzi starszych bądź schorowanych. Zawsze kieruj takie prośby do osób młodych, którzy spokojnie mogą postać, podczas gdy ty w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży powinnaś na siebie szczególnie uważać.

waga rośnie

Każdy etap ciąży ma swoje dobre i złe strony. Co takiego przygotował więc dla ciebie 29 tydzień ciąży? W połowie siódmego miesiąca najczęściej występującą dolegliwością są upławy. Niby nic strasznego, a jednak potrafią uprzykrzyć życie. Stają się bowiem znacznie bardziej intensywne niżeli we wcześniejszych etapach ciąży i przez to pozostawiają spore ślady na bieliźnie oraz ubraniach.

Jeżeli dokucza ci właśnie taka przypadłość, zadbaj po prostu o swoją higienę. Jak najczęściej zmieniaj bieliznę i noś wyłącznie tą wykonaną z bawełny, by nie podrażniać miejsc intymnych. Zaopatrz się również w mały zapas wkładek higienicznych i pamiętaj o tym, by zmieniać je przynajmniej raz na dwie, trzy godziny (a nawet i częściej). Nie wolno ci jedynie korzystać z tamponów. Mogą one bowiem przyczynić się do wystąpienia infekcji miejsc intymnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here