31 tydzień ciąży

0
927
w gabinecie

Ostatni etap ciąży jest często bardzo trudnym czasem dla przyszłej mamy. Pojawia się wiele nowych dolegliwości, coraz mocniej dają też o sobie znać niedogodności z dwóch poprzednich trymestrów.

Najczęściej jest to związane z faktem, że zarówno dziecko, jak i mama stają się coraz więksi, a organizm jest już po prostu zmęczony licznymi obciążeniami. Oczywiście, są kobiety, które przez całą ciążę czują się i wyglądają świetnie, ale są to odosobnione, szczęśliwe przypadki. Czego można spodziewać się na końcowym etapie ciąży? Podpowiadamy w dalszej części tekstu.

Trzeci trymestr ciąży liczymy od dwudziestego ósmego tygodnia jej trwania, aż do rozwiązania, które planowo wypada w czterdziestym tygodniu. Dla dziecka jest to przede wszystkim czas na doskonalenie układu nerwowego i układu oddechowego, by jak najlepiej przygotować się do życia poza łonem matki. Jest to również czas intensywnego przybierania na wadze przez płód, szacuje się, że może on przytyć około 200 gram tygodniowo.

Z tego względu przyszła mama powinna szczególnie zadbać o zdrową dietę, zwracając dużą uwagę na podaż żelaza i witamin. Oprócz tego wszystkiego, maleństwo intensywnie ćwiczy ssanie i różnorodne ruchy, chociaż ma już coraz mniej miejsca na figle i harce. Około 31 tygodnia ciąży, większość dzieci przybiera już pozycję z główką na dole, czyli tak zwane położenie główkowe, w której mniej lub bardziej spokojnie oczekuje na moment swojego przyjścia na świat.

witaminy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ostatnie miesiące ciąży to okres bardzo wymagający i częstokroć po prostu trudny dla przyszłej mamy. Towarzyszy mu przede wszystkim ciągły wzrost wagi, rośnie nie tylko brzuch, ale i piersi, co może być przyczyną problemów z kręgosłupem i obciążeniem stawów. Oprócz tego, duży brzuch często przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, utrudnia wstawanie, siedzenie i leżenie, nie wspominając już o schylaniu się czy prysznicu. Mogą pojawić się duszności i potrzeba częstego oddawania moczu (co jest spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz), które dodane do rosnącego brzucha są idealnym przepisem na nieprzespane noce, podczas których nie można znaleźć wygodnej pozycji do spania.

Z strony układu pokarmowego mogą pojawić się takie dolegliwości jak zgaga i zaparcia, spowodowane wysokim stężeniem progesteronu w organizmie ciężarnej. Zmiany w przepływie krwi i gospodarce wodnej często prowadzą do powstawania pajączków i żylaków, a także opuchnięć, na które szczególnie narażone są nasze kostki i stopy. Prawdziwą zmorą młodych mam są również hemoroidy, czyli żylaki odbytu, powstające z powodu nacisku powiększającej się macicy. Dużym problemem dla kobiet w ostatnich miesiącach ciąży może być też ciągłe zmęczenie i wahania hormonalne powodujące huśtawki nastrojów. Jest to o tyle uciążliwe, że często końcówka ciąży to czas kiedy mamy naprawdę dużo na głowie.

31 tydzień ciąży

Pamiętajmy o regularnych wizytach w gabinecie ginekologiczno- położniczym, 31 tydzień ciąży to optymalny czas na trzecie, obowiązkowe badanie USG w ciąży. Podczas tego badania lekarz ogląda dokładnie dziecko, jego położenie i ruchy oraz mierzy jego masę ciała. Jeśli jest ona bardzo duża lub jeśli dziecko nie przybrało pozycji główkowej, trzeba liczyć się z tym, że możliwe jest zakończenie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Oprócz tego to już ostatni dzwonek by wybrać szpital, w którym chcemy rodzić i zdecydować się na ewentualny poród rodzinny. Lepiej mieć też przygotowaną już wyprawkę dla maluszka, gdyż zdarzają się porody przedwczesne.

Aby jak najlżej przejść przez tą ostatnią prostą ciąży, warto zadbać o siebie, swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Podstawą jest zawsze odpowiednia dieta; powinna być lekkostrawna, a jednocześnie bogata w składniki odżywcze i minerały. Nie mniej ważną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej wodą mineralną niegazowaną, pitą małymi porcjami. Zadbajmy też o odpowiedni odpoczynek i dawkę ruchu, na jaką pozwoli nam lekarz. Szczególnie cenne może być przebywanie na świeżym powietrzu i sprawianie sobie małych przyjemności. Zaprocentuje to nie tylko poprawą stanu przyszłej mamy, ale będzie dobre i dla dziecka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here