Terapia alkoholowa – krok ku trzeźwości

0
1264
Terapia alkoholowa

Alkoholizm to uzależnienie, ale też choroba psychiczna. Często może wydawać się, że osoba chora powinna po prostu zaprzestać picia. Jednak bardzo często samo wyjście z nałogu jest bardzo trudne. Alkoholik będzie potrzebował wówczas pomocy bliskich, rodziny oraz silnej woli. Niestety, w większości przypadków będzie potrzebna mu pomoc specjalisty.

Alkoholizm – przyczyny i predyspozycje

Alkoholizm jest uznawany za chorobę psychiczną. Wynika to z faktu, że przyczyny alkoholizmu zwykle leżą u podnóża wielu czynników, które prowadzą do zaburzeń, problemów i stanów depresyjnych. Uzależnienie od alkoholu może powodować powstanie licznych negatywnych skutków. Osoba uzależniona może mieć problemy psychiczne, medyczne, hormonalne. Często choroba jest wynikiem wielu składowych, zarówno tych wymienionych wcześniej, jak i predyspozycji genetycznych, problemów społecznych i pedagogicznych. Jak widać, podłoże alkoholizmu może być zróżnicowane. Dlatego leczenie alkoholizmu i wychodzenie z tej choroby powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką, często ze specjalistami z różnych dziedzin. Dlatego warto zdecydować się na pomoc specjalisty, by zdrowo, bezpiecznie i skutecznie wyjść z nałogu.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku

Pierwszym krokiem ku trzeźwości jest uświadomienie sobie skali problemu przez samego uzależnionego. Jeśli wie, że jest chory i wymaga leczenia, to połowa sukcesu. W przypadku, kiedy osoba nadużywająca alkoholu chce podjąć się leczenia, wówczas trzeba zgłosić się do specjalistów na terapię do ośrodka leczenia alkoholizmu. Profesjonalne leczenie pozwoli uświadomić osobie chorej, jakie poważne konsekwencje niesie ze sobą nadużywanie alkoholu i jak wytrwać w trzeźwości.

Wsparcie, zrozumienie, czas i cierpliwość

Bardzo ważnym elementem terapii leczenia uzależnień, w tym także alkoholizmu jest wsparcie. Powinno ono pochodzić od najbliższych oraz specjalistów prowadzących leczenie. Dobrym pomysłem jest także poznanie chorego z innymi osobami mającymi podobne problemy. Dzięki temu z perspektywy osoby neutralnej będzie mógł spojrzeć na uzależnienie innych osób. Warto poznać osoby, które także dopiero co rozpoczęły walkę z nałogiem oraz te, które skutecznie stawiają jej czoła oraz te, które skutecznie poradziły sobie z chorobą i od lat pozostają w trzeźwości. Niejeden prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu oferuje takie rozwiązania. Można też dołączyć do grupy AA, by poznać historię innych osób i podzielić się własną. Nie można jednak zapominać, że takie spotkania muszą być przeprowadzane pod okiem lekarzy i specjalistów, podobnie jak analiza spostrzeżeń i wyciąganie wniosków. Wszystko po to, by terapia poszła w odpowiednim kierunku, była skuteczna i bezpieczna.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

W niektórych przypadkach choroba alkoholowa jest na tyle poważnych schorzeniem, że może wymagać leczenie farmakologicznego. Wynika to z wielu przyczyn. W niektórych przypadkach uzależnienie może być na tyle silne, że chory sam nie jest w stanie poradzić sobie z chęcią spożywania alkoholu. Mogą pojawić się także inne problemy zdrowotne spowodowane spożywaniem alkoholu, które sprawiają, że niezbędne jest przyjmowanie leków. Przypadłości te można podzielić na fizyczne, np. cukrzyca, marskość wątroby lub na przypadłości psychiczne, np. depresja, myśli samobójcze, fobie itp. Tylko właściwe leki mogą zminimalizować wpływ tych problemów na życie i zdrowie pacjenta.

Podsumowując, samodzielna walka z alkoholizmem może okazać się trudna, a nawet niebezpieczna. Uzależnienie od alkoholu jest podstępną chorobą, z którą trzeba walczyć kompleksowo. Dlatego skorzystanie z pomocy specjalistów może okazać się najskuteczniejszą drogą do odzyskania zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here