Rehabilitacja w wodzie jako ciekawa i skuteczna forma terapii

0
1262
Rehabilitacja w wodzie jako ciekawa i skuteczna forma terapii

Terapia w wodzie staje się coraz bardziej popularna, bo wiąże się z wysoką skutecznością i przede wszystkim przyjemniejszym czasem spędzonym na koniecznych dla pacjenta ćwiczeniach. Jak wiadomo, jeśli chodzi o rehabilitację i powrót do pełnej sprawności, kluczowa jest tutaj kwestia psychiki pacjenta. Jak najbardziej przyjemna forma rehabilitacji to więc bardzo duża pomoc w leczeniu, bo mamy pewność, że pacjent rzeczywiście aż tak szybko nie zniechęci się i dzięki temu zdecydowanie szybciej wróci do pełnej lub częściowej sprawności.

Rehabilitacja w wodzie, dlaczego jest bardziej skuteczna?

Właściwości terapii w wodzie to nie tylko zdecydowanie przyjemniejsza forma ćwiczeń, ale także skrócenie ich czasu. To bowiem właśnie w wodzie możemy liczyć na rozluźnienie mięśni i o wiele większą nad nimi kontrolę, ale także możliwość dla wielu osób w końcu stanąć na nogi po raz pierwszy w życiu. Dlatego też fizjoterapeuci polecają tego typu ćwiczenia. To właśnie ta forma terapii pozwala także na zachęcenie dzieci do koniecznych ćwiczeń, ponieważ kąpiel w basenie jest zdecydowanie bardziej przyjemna od standardowych ćwiczeń, często dość bolesnych i nieprzyjemnych. W tym przypadku ból i dyskomfort nie jest aż tak odczuwalny.

Przy jakich schorzeniach polecana jest rehabilitacja w wodzie?

Ćwiczenia w wodzie rekomendowane są przede wszystkim przy wszelkich bólowych kwestiach związanych z kręgosłupem. Woda to bowiem najlepszy środek przeciwbólowy, który jest przy tym w pełni naturalny. Możemy także liczyć na doskonałe efekty w leczeniu wszelakich schorzeń reumatycznych, a także w przypadku osób cierpiących na porażenie mózgowe na o wiele szybsze efekty. Szczególnie polecana jest rehabilitacja odbywająca się w wodzie, dla osób, które nie mają możliwości stanąć na nogi samodzielnie. Dzięki rehabilitacji w wodzie staje się to możliwe. Odzyskują oni bowiem kontrolę nad swoim ciałem, co nie tylko daje dobre efekty w leczeniu, ale także znakomicie podnosi na duchu. Jest to niezwykle istotna kwestia, bo każde schorzenie jesteśmy w stanie o wiele szybciej wyleczyć, kiedy mamy chęci i pozytywny zapał do pracy. 

Forma terapii dla osób cierpiących na choroby psychiczne

Nie tylko w przypadku rehabilitacji, ale także leczeniu chorób związanych z psychiką forma terapii wodnej może się świetnie sprawdzić. To bowiem tam człowiek czuje się o wiele lepiej i następuje zdecydowana poprawa samopoczucia. Bardzo duża liczba kobiet, decyduje się także na poród w wodzie. Ból z nim związany nie jest już aż tak odczuwalny, a bardzo dobre wspomnienia pozostaną z nami na długo. Dzięki temu istnieje o wiele mniejsze prawdopodobieństwo powstania traumy poporodowej, co w wielu przypadkach jest kluczowe, szczególnie u osób, które na tyle mocno boją się porodu, że nie są w stanie wykonywać poleceń położnej i lekarza, co jest bardzo niebezpieczne.

Terapia w wodzie skraca czas rehabilitacji

Mówi się, że te same ćwiczenia wykonywane w wodzie są o wiele bardziej skuteczne niż na lądzie. W tym przypadku fizjoterapeuta jest w stanie wykonać z pacjentem, o wiele więcej niż zrobiłby to na lądzie, w o wiele krótszym czasie. Jest to kluczowa kwestia, szczególnie wtedy, kiedy pacjent cierpi na dolegliwości bólowe i wszystkie ćwiczenia, powodują u niego dyskomfort, a także u dzieci. W ich przypadku mamy do czynienia ze zniecierpliwieniem i zniechęceniem już po upływie kilku chwil. Dzięki rehabilitacji w wodzie o wiele łatwiej jest okiełznać ten stan i doprowadzić do końca cały plan ćwiczeń. Na szczęście obecnie tego typu terapia, jest coraz częściej stosowana i zdecydowanie bardziej powszechna. W wielu dużych miastach jesteśmy w stanie z niej skorzystać, co jeszcze kilka lat temu nie było tak łatwe i dostępne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here