Rehabilitacja po zawale

0
1029
starszy człowiek

Zawał serca jest często przeżyciem traumatycznym, dla osoby, która go doświadcza, jak i dla jej rodziny, czy świadków zdarzenia. Coraz więcej osób jest zmuszonych do konfrontacji z zawałem. Wszystko zaczyna się niewinnie od złego stylu życia. Siedzący tryb pracy, spędzanie całych dni na kanapie przed telewizorem czy komputerem, brak ruchu to rzeczywistość wielu z nas.

Odpowiednia dieta bogata w witaminy i mikroelementy, obfitująca w warzywa i owoce, których jak informują naukowcy powinniśmy spożywać przynajmniej pięć porcji dziennie, jest niezbędna by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jak ma to robić gdy nie dostarczamy mu odpowiednich składników? Nie ma on wtedy jak i z czego budować swojej odporności i siły. Tymczasem dieta wielu z nas zawiera niebotyczne wręcz ilości niezdrowych tłuszczów i cukrów. Napoje gazowane pijamy częściej niż wodę, a bary szybkiej obsługi odwiedzamy znacznie częściej niż kluby fitness. Brak sportu w naszym życiu również przyczynia się do problemów z układem krążenia. Nasze niewyćwiczone serce stopniowo traci swoją siłę, tak samo jest z całym organizmem.

serce

W końcu spotyka nas zawał

Czujemy się dziwnie. Robi się duszno. Najgorszy jest paraliżujący, przeszywający całe ciało ból w klatce piersiowej, dokładnie tam gdzie znajduje się serce. Naczynia doprowadzające do niego życiodajny tlen właśnie się zablokowały. Mówiąc kolokwialnie serce się dusi. Nie dociera do niego paliwo w postaci tlenu, tak bardzo potrzebnego pierwiastka. Serce zaczyna powoli obumierać. Może nawet przestać pracować. Osoba z zawałem może nie być w stanie wezwać pomocy. Jeśli znajduje się np.; w aucie, stanowi zagrożenie dla innych osób będących w okół niej. Gdy jednak uda jej się przeżyć.

Zdoła wezwać pomoc, lub ktoś zrobi to za nią, nie będzie jej łatwo wrócić do normalnego życia. Rehabilitacja po zawale to długotrwały proces, który daje nadzieję na normalne życie. Wracając do zdrowia po przebytym zawale trzeba zadbać o swoją psychikę jak i ciało. Sytuacja zagrożenia życia potrafi namieszać w głowie. W zależności od sytuacji w jakiej doszło do tego feralnego zdarzenia różne mogą być jego następstwa. Jeśli jechałeś samochodem być może będziesz się bał wrócić do prowadzenia pojazdów. Ilekroć będziesz narażony na widok samochodu, przed oczami jak żywe staną traumatyczne wydarzenia z dnia zawału.

Może nagły ból w klatce piersiowej sprawił, że przewróciłeś się będąc na samotnym spacerze w parku. Czego będziesz wtedy unikał? Parków? Samotności? Może sam widok drzewa doprowadzi cię do paranoi. Możliwe, że tak będzie, ale nie jest to spowodowane twoją słabością. Prawie straciłeś życie. To oczywiste, że twój mózg będzie robił wszystko by uniknąć powtórzenia się takiej sytuacji. Jak w takim razie nie zwariować? Najważniejsze to pozwolić sobie pomóc.

Psycholog lub psychoterapeuta z pewnością pomogą każdej ofierze zawału. Ukończyli oni długoletnie studia w tym kierunku, a często mogą pochwalić się wieloletnią profilaktyką rehabilitowania psychiki swoich pacjentów. Kilka spotkań z odpowiednim i wykształconym specjalistą z pewnością potrafi zdziałać cuda. Oczywiści wymagać to będzie również wysiłku ze strony leczonej osoby.

rehabilitacja po zawale

Co jednak z ciałem?

Ono też bardzo ucierpiało. Uszkodzenia serca mogą być bardzo poważne. To w końcu ten narząd jest odpowiedzialny za rozprowadzanie za pomocą krwi składników odżywczych, a co ważniejsze życiodajnego tlenu po komórkach całego organizmu. Z nieprawidłowo funkcjonującym sercem nic w ciele nie działa tak jak powinno. Zawał był olbrzymim wysiłkiem dla całego organizmu. Uszkodzenia mogło ulec nie tylko serce, ale wiele innych narządów.

Nie mówiąc już o tym, czego zawał nie powoduje bezpośrednio. Upadając z powodu bólu na ścieżce w parku mogłeś nabawić się kilku otarć, lub nawet złamań. Z pomocą przychodzi wykwalifikowana kadra lekarska i współczesna medycyna. Przeprowadzą oni kompleksową rehabilitację całego ciała, by to powróciło do zdrowia jak najszybciej. Najważniejsze to zaufać lekarzom i ich wiedzy. Oni naprawdę wiedzą co robią. Dzięki nim będziesz się cieszyć zdrowiem jeszcze długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here