Choroba parkinsona a rehabilitacja

0
996
Choroba parkinsona a rehabilitacja

Dla wielu osób rehabilitacja jest ostatnią deską ratunku. Dla wielu jest po prostu nadzieją, która daje im wierzyć na powrót do normalnego życia, niezależnie od problemu bądź choroby, z którą się zmagają.

W przypadku choroby Parkinsona wiadomo, że jest jedna z najczęstszych chorób, która dotyczy chorób neurologicznych ośrodkowego układu nerwowego. Ten artykuł powstał specjalnie dla osób zastanawiających się, czy rehabilitacja ma sens w walce z tą chorobą.

Od wielu lat specjaliści badają dogłębnie przebieg oraz wszystko co związane z chorobą Parkinsona. Pomimo wielu prób, niestety nie znamy wciąż do końca etiologii choroby. Wiemy natomiast, że jednymi z głównych przyczyn tej choroby są różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, a także stopniowe obumieranie neuronów części zbitej istoty czarnej, które przenoszą barwniki. Jedną z przyczyn jest także obumieranie jądra soczewkowatego śródmózgowia. Warto również wiedzieć, że choroba ta dotyczy głównie osób starszych. Najczęściej przyjmuje się, że to właśnie osoby po 60. roku życia są najbardziej podatni na tego typu dolegliwości.

Chociaż wg jednych z oficjalnych statystyk dotyczących choroby, to osoby w wieku 58. lat skupiają średni wiek zachorowań. W Polsce notujemy około 8 tys. nowych przypadków choroby rocznie. Natomiast wszystkich chorych w Polsce zlicza się obecnie na około 26-70 tys. osób. Nie ma co ukrywać, że to właśnie osoby w starszym wieku są najbardziej podatne na tego typu nieprzyjemności. Natomiast z każdym kolejnym rokiem ryzyko zachorowania rośnie i zwiększa się wprost proporcjonalnie do wzrostu wieku. Właśnie wśród osób powyżej 65. roku życia istnieje liczna grupa osób związanych z chorobą. Jest to aż 1,5% całej populacji powyżej tego wieku.

Choroba parkinsona

Niestety oznaki choroby na samym początku jej stadium często są zupełnie nierozpoznawalne. Są one po prostu bardzo trudne do wykrycia, szczególnie dla osób nieznających zupełnie tego tematu. Natomiast jak rozpoznać chorobę Parkinsona? Jakie są najczęstsze objawy, dzięki którym szybko rozpoznamy niepokojące zachowania?

Do najczęstszych objawów choroby Parkinsona zalicza się przede wszystkim:
-wszelkie trudności z wykonywaniem różnego rodzaju ruchów,
-spowolnienie ruchów oraz zmniejszenie ich precyzyjności,
-opór przy biernym poruszaniu kończyną, często nazywana sztywnością mięśniową,
-drżenie kończyny w czasie spoczynku, najczęściej występuje w kończynach górnych oraz z reguły nie ma miejsca podczas snu,
-różnego rodzaju zaburzenia związaną z postawą oraz równowagą i symetrycznością w ciele.

Powyżej wymienione zostały jedne z najpopularniejszych objawów, które związane są z chorobą Parkinsona. Oprócz wyżej wymienionych problemów, często współwystępującymi objawami są również wszelkiego rodzaju problemy ze skróceniem kroków, zaburzeniem chodu, a także brakiem prawidłowej koordynacji ruchów tułowia i najczęściej kończyn górnych. Warto również wspomnieć, że oprócz problemów ruchowych u osoby chorej, możemy również zaobserwować problemy z pamięcią oraz przypominaniem, a także łojotok czy też ślinotok.

rehabilitacja

Im większy stopień zaawansowania choroby, tym oczywiście objawy również się nasilają. W takim przypadku są one jeszcze bardziej charakterystyczne. U osób w zaawansowanym stadium choroby najczęściej dochodzi do przodopochylenia głowy oraz tułowia. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów.

Oczywiście wystąpienie tego typu objawów nie musi wiązać się tylko i wyłącznie z cierpieniem i pogarszaniem się stanu pacjenta. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse na powodzenia i ostateczny sukces w walce z przyczynami i objawami. Choroba Parkinsona a rehabilitacja mają bardzo wiele wspólnego. Nie ma co ukrywać, że rehabilitacja jest jednym z najważniejszych procesów, które są skuteczne w tego typu chorobie. Oprócz niej stosuje się również leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. Jednak to rehabilitacja w głównej mierze odpowiada za spowolnienie postępującego procesu choroby Parkinsona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here