Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

0
938
rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Jeśli doświadczyłeś problemów z kręgosłupem w wyniku, których potrzebna była operacja kręgosłupa, zaczyna się właśnie twoja droga z rehabilitacją. Dlaczego jest ona niezbędna po operacji, dowiemy się tego już wkrótce. Zastanowimy się również jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa. Nie jest to łatwa droga, ale przyniesie przyszłościowe, wspaniałe rezultaty i na pewno nie będziecie żałować, że rozpoczęliście tę ścieżkę. To dzięki niej może wrócić do pełnej sprawności.

Dlaczego w takim razie rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest niezbędna? Ponieważ poprawi jakość twojego życie i być może umożliwi ci funkcjonowanie z dobrych czasów długo przed operacją. W takim razie ważne jest, by jak najwcześniej po operacji zacząć rehabilitację, nie warto zwlekać, ponieważ wtedy rehabilitacja będzie wymagała jeszcze więcej czasu. Co prawda nie od razu wszelkie czynności będą możliwe, dlatego celem powinna być systematyczność, która pomału będzie zwiększała naszą aktywność. Odpowiednia rehabilitacja będzie niebagatelną pomoc dla naszego układu nerwowego, poprawi bądź przywróci siłę mięśni, a także przyniesie ukojenie od bólu.

Jeśli lekarz wskazuje, że jest to możliwe, warto spróbować siadać już podczas drugiego dnia po zabiegu. Jednak naprawdę tutaj trzeba się skonsultować z lekarzem, by efekt nie był odwrotny od zamierzonego. Rehabilitant może wskazać jak robić to w najmniej inwazyjny sposób.

rehabilitacja po operacji

Warto również przemyśleć pewne sprawę przed operacją

Oczywiście wszystko zależy od stopnia problemu i rodzaju operacji kręgosłupa. Jednak kiedy wrócisz do domu po operacji, musisz w jakiś sposób funkcjonować. Także z praktycznych rzeczy przed operacją, które są warte przemyślenia, to założenie uchwytów przy toalecie, wannie czy kabinie prysznicowej, szczególnie jeśli nie masz możliwości całodobowej opieki, co zdarza się w niewielu przypadkach. Również przemyśl sprawę higieny, czy chcesz sam o nią zadbać. Jeśli tak może warto zaopatrzyć się w myjkę o długiej rączce. Warto także skonsultować z fizjoterapeutą sprawę związaną ze schylaniem się, jeśli nie możesz po operacji się schylać, możesz zapytać co będzie przydatne podczas codziennego, rutynowego funkcjonowania w domu.

Ważne jest również stosowanie się do zaleceń lekarza w związku z noszeniem różnych pomocy ortopedycznych. Naturalne jest, że zmniejszają komfort funkcjonowania, jednak pamiętaj, że jeśli lekarz zalecił stosowanie ich to w trosce o twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj także, żeby nie przesadzić, po operacji potrzebny jest ci odpoczynek.

W niektórych wypadkach rehabilitacja po operacji kręgosłupa, włącza również minimalizowanie siedzenia. Czyli pozostaje nam głównie leżenie i chodzenie. Zastanawiając się nad pozycją w samochodzie warto ułożyć się tak, by była to pozycja półleżąca. W niektórych wypadkach to spacery i chodzenie jest najlepszą aktywnością i częścią rehabilitacji.

Warto też pamiętać, że w pierwszych tygodniach po operacji nie możemy nosić ciężaru przewyższającego 1 kilogram.

kręgosłup

Co jeszcze można robić? Tak nieodłącznym elementem są ćwiczenia! Takie, które będą wykonywane z fizjoterapeutą lub takie, które po konsultacji z nim będą wykonywane w domu. Pamiętajcie jednak, żeby nie robić nic na własną ręką, bez odpowiedniej wiedzy, bo w dużym stopniu może to zaszkodzić! Często na początek wprowadzane są ćwiczenia wzmacniające polegające na napinaniu mięśni i ćwiczenia izometryczne. Następnie są wprowadzane bardziej zaawansowane ćwiczenia. Wszystko jest dostosowane indywidualnie do pacjenta, jego wieku, trybu życia i innych czynników.

Zapewne spieszno jest nam, by wrócić do pełni aktywności fizycznej. Jak można to ocenić, czy to już ten moment? Wychodzą nam na przeciw testy funkcjonalne, które mają za zadanie ocenę siły, ból, sprawdzają zakres ruchu. Powrót do sportu jest również uzależniony od indywidualnej jednostki, najwcześniej dzieje się to po kilku miesiącach.

Tak więc warto pamiętać, że rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia. Choć może być nieco uciążliwa, to jest niezbędna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here