W tym artykule zajmiemy się powikłaniami, jaki może spowodować zawał mięśnia sercowego oraz postaramy się wyjaśnić, jak powinna wyglądać rehabilitacja osoby po przebytym zawale.
Tekst ten ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu uzyskania szczegółowych wskazówek należy udać się do swojego lekarza rodzinnego lub kardiologa. Będzie on w stanie opracować dla nas indywidualny plan postępowania, dzięki któremu szybko wrócimy do zdrowia i aktywności oraz unikniemy niebezpiecznych powikłań, które mogą być następstwem zawału.
Jednym z najczęstszych konsekwencji zawału są zaburzenia rytmu serca, które pojawiają się u 95% pacjentów. Bywa, że stanowią one zagrożenie dla zdrowa i życia rekonwalescenta, zwłaszcza, jeśli dojdzie do tzw. migotania komór. Jeśli podejrzewasz u siebie takie następstwo zawału, natychmiast wezwij pomoc. Migotanie komór często pojawia się w ciągu doby po zawale, może jednak także mieć miejsce w późniejszym czasie.
U części pacjentów po zawale pojawia się także tętniak ściany serca, który powstaje na martwej ścianie narządu. Może być on groźny w skutkach, powodując m.in. zator płuc, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Dość częste jest także zapalenie osierdzia, które można rozpoznać po obrzęku kończyn dolnych, pojawiających się trudnościach w oddychaniu, bólu w okolicach serca promieniującym do szyi i pleców oraz kaszlu. Choroba ta jest często uleczalna, niekiedy jednak prowadzi do ucisku serca, który może zakończyć się zgonem.
Jak uniknąć negatywnych skutków zawału?
Przede wszystkim należy pozostać pod opieką lekarzy i personelu medycznego oraz bezwzględnie stosować się do ich zaleceń. Przeżyliśmy już zawał serca – skutki jednak mogą mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, należy więc skupić się na rehabilitacji i powrocie do zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wskazówek, pamiętaj jednak, że szczegółowy plan rekonwalescencji należy uzyskać od lekarza prowadzącego.
Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego powinna odbywać się w oddziałach rehabilitacji kardiologicznej, w niektórych przypadkach może być jednak realizowana przez pacjenta w domu lub też w trybie mieszanym. Rehabilitacja powinna rozpocząć jak najszybciej po poprawie stanu zdrowia pacjenta. Pierwszy etap rehabilitacji zazwyczaj obejmuje ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, siadanie na łóżku, a następnie wstawanie i poruszanie się.
Kolejne etapy obejmują trening fizyczny, wzmacnianie określonych grup mięśni, poprawę wydolności, leczenie farmakologiczne oraz opiekę psychologiczną. Trening fizyczny rozpoczynamy od ćwiczeń o bardzo niewielkiej intensywności. Lekarz prowadzący oraz pielęgniarki informują pacjenta o zalecanych zmianach w trybie postępowania oraz na bieżąco poddają ocenie stan zdrowia i postępy rekonwalescenta.
Po zakończeniu rehabilitacji w szpitalu pacjent kontynuuje zalecenia w domu. Musi również przestrzegać określonych zasad, które pomogą uniknąć mu niebezpiecznych następstw zawału. Pacjenci powinni trzymać się wytycznych do końca życia. Przede wszystkim, jeśli są osobami palącymi, powinni natychmiast zrezygnować z tego nałogu. Powinni również dbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Ideałem jest utrzymanie BMI pomiędzy 18 a 25. Równie istotne jest stałe kontrolowanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi (to ostatnie jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na cukrzycę). Należy stale i o regularnych porach przyjmować przepisane przez kardiologa leki. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak arytmia, duszności czy ból w klatce piersiowej, należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.
Skutku zawału mogą wydawać się przerażające, jednak dobrze jest mieć wiedzę na temat niebezpiecznych konsekwencji, jakich doświadczają niektórzy pacjenci. Dzięki temu osoba po zawale dostrzega konieczność rehabilitacji oraz zdrowego stylu życia. W końcu wszyscy chcemy żyć w zdrowiu jak najdłużej, aby realizować swoje plany i móc cieszyć się wspólnym czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi.