Co powoduje zespół suchego oka i jak go wyleczyć?

0
289
Co powoduje zespół suchego oka i jak go wyleczyć

Keratoconjunctivitis sicca to łacińska, medyczna nazwa choroby oczu, której odpowiednikiem w języku polskim jest Zespół Suchego Oka, opisywany też skrótem ZSO. Niekiedy spotyka się również anglojęzyczny skrót DES, pochodzący od dry eye syndrome. Z reguły ZSO leczy się objawowo, stosując krople do oczu, dbając o właściwą higienę oka i jego okolic.

Z czego składają się łzy?

Aby móc przejść do charakterystyki choroby oczu, jaką jest Zespół Suchego Oka, warto w pierwszej kolejności poznać strukturę filmu łzowego. Mianowicie składa się on z trzech warstw:

  • Warstwy śluzowej – jej funkcja polega niejako na sklejaniu i utrzymywaniu filmu łzowego na powierzchni oka. Warstwę tę wytwarzają gruczoły Molla oraz Krase’a, jak również komórki kubkowe,
  • Warstwy wodnistej – jak sama nazwa wskazuje, zawiera ona wodę, w której składzie znajduje się tlen, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania rogówki oraz nabłonka. Poza wodą warstwa ta zawiera również sole mineralne oraz białka. Wytwarza mechanizm ochronny, niejako naturalne krople do oczu, zabezpieczające powierzchnię oka przed zanieczyszczeniami środowiskowymi, bakteriami, wirusami, czy też innymi drobnoustrojami,
  • Warstwy tłuszczowej – współtworzą ją woski estrowe oraz estry cholesterolu. Prawidłowo funkcjonująca warstwa tłuszczowa sprawia, że oko jest właściwie natłuszczone, dzięki czemu ruchy powieki nie podrażniają gałki ocznej. Jest produkowana przez gruczoły tarczkowe Meiboma.

Czym jest ZSO?

Występujący u kilkunastu procent dorosłej populacji, Zespół Suchego Oka, to szersza grupa schorzeń, których efektem jest nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy. W efekcie dochodzi do wysychania spojówki, jak i rogówki. Zespół ten często stwierdza się u kobiet w okresie menopauzalnym.

Jakie inne choroby wiążą się z występowaniem ZSO?

Złożone choroby oczu, do których również należy Zespół Suchego Oka, mogą być pochodną innych jednostek chorobowych występujących u pacjenta. Są to chociażby schorzenia o charakterze autoimmunologicznym jak twardzina skórna, kolagenoza, czy zapalenie stawów. Z ZSO mogą też być powiązane choroby dermatologiczne, jak i neurologiczne, w postaci choroby Parkinsona.

Jakie leki mogą powodować ZSO?

Przyjmowanie leków o działaniu przeciwarytmicznym, antyhistaminowym, przeciwdepresyjnym, przeciwbólowym oraz przeciwmigrenowym, antykoncepcyjnym, czy też obniżającym ciśnienie krwi, może również powodować choroby oczu, w postaci Zespołu Suchego Oka.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż lecząc Zespół Suchego Oka, należy też wyeliminować krople do oczu, zawierające środki konserwujące.

Podstawowe sposoby leczenia ZSO

Ważną rolę w przeciwdziałaniu, jak również zwalczaniu ZSO, jeśli do niego już dojdzie, jest szeroko rozumiana higiena życia. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega-3 oraz omega-6.

Należy też szczególnie dbać o higienę oczu oraz brzegów powiek. Powinny być one utrzymywane w czystości, oaz odpowiednio nawilżane. Pomogą w tym bez wątpienia dobrej jakości krople do oczu, niezawierające w swoim składzie sztucznych środków konserwujących.

Istotne są również właściwie dobrane soczewki kontaktowe, które należy wymieniać, ściśle stosując się do zaleceń ich producenta.

Farmakologiczne metody leczenia ZSO

Jeżeli podstawowe formy leczenia, jakimi są krople do oczu czy utrzymywane we właściwej higienie i właściwie dobrane soczewki kontaktowe, okażą się niewystarczające, wówczas lekarz może rozważyć wprowadzenie farmakoterapii. W tym celu wykorzystane mogą zostać preparaty, zawierające m.in. cyklosporynę, kortykosteroidy, probiotyki, osocze bogatopłytkowe, olejek rycynowy, czy też witaminę A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here