Rezonans magnetyczny – najważniejsze informacje o badaniu

0
979
Rezonans magnetyczny

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które często jest zlecane przez lekarzy specjalistów. Pomaga ono dostrzec zmiany chorobowe w tkankach i narządach, które nie wykazują dużej czułości na obraz ultrasonograficzny oraz rentgenowski. „Magnetic resonance imaging” (MRI) polega na wychwytywaniu przewidywalnych ruchów cząstek wody w tkankach ludzkiego ciała, znajdujących się w pobliżu silnego pola magnetycznego. Wprawione w ruch umożliwiają przeniesienie trójwymiarowego obrazu do programu komputerowego, który tworzy wizualizację poszczególnych fragmentów układów człowieka. Dynamiczne drgania cząsteczek wodoru prowadzą do wyemitowania fal, które są wychwytywane przez aparaturę rezonansu magnetycznego. To właśnie za taką funkcję odpowiada charakterystyczna „tuba”, czyli część aparatury stanowiąca prawdziwy koszmar klaustrofobików. Badanie rezonansu magnetycznego opiera się na umieszczeniu pacjenta w komorze tego typu na około godzinę. Silne działanie pola magnetycznego w pomieszczeniu prowokuje cząsteczki w komórkach do odpowiedzi – efektem tego jest wynik badania, który pozwala potwierdzić lub wykluczyć wiele schorzeń.

Rezonans magnetyczny – bezpieczeństwo

Badanie rezonansem magnetycznym często jest błędnie kojarzone ze szkodliwym wpływem, jakie pole magnetyczne ma wywierać na tkanki organizmu ludzkiego. Podejście to spowodowane jest najprawdopodobniej obawą przed samym przebiegiem badania – wiele osób odczuwa strach na samą myśl o poddaniu się obrazowaniu rezonansem. W rzeczywistości pole magnetyczne nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na stan zdrowia organizmów żywych. Jest to badanie nieinwazyjne, niewiążące się z żadnym nieprzyjemnym odczuciem lub bólem. Rezonans magnetyczny stoi zatem w opozycji do RTG, które w dużych dawkach może wydatnie przyczynić się do niekorzystnych zmian na poziomie komórkowym. W przypadku badania polem magnetycznym jedynym przeciwwskazaniem jest wcześniej wspomniany strach przed ciasnymi pomieszczeniami oraz obecność wszczepionego kardiowertera-defibrylatora. Rozruszniki serca stanowią najczęstszy przykład metalowych elementów w ciele człowieka – osoby takie są wykluczone z badania.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym jest najczęściej zlecane przez lekarza prowadzącego po przeprowadzeniu serii badań podstawowych. Pogłębiona diagnostyka przy użyciu pola magnetycznego pozwala różnicować patologie ośrodkowego układu nerwowego, płuc oraz pęcherza moczowego i nerek. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj badania niesie przydatne informacje jedynie w określonych przypadkach. Z tego powodu samodzielne podjęcie decyzji o wykonaniu diagnostyki tego typu rzadko będzie opłacalne. Po otrzymaniu zalecenia od specjalisty badanie takie można wykonać między innymi w placówce Rex Medica – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny oraz w innych centrach diagnostycznych. Przeanalizowane wyniki obrazowania magnetycznego stanowią istotne znaczenie w wyznaczaniu kierunku leczenia danego schorzenia u konkretnego pacjenta oraz wykluczania obecności innych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here