Zespół pęcherza nadreaktywnego – przyczyny i leczenie

0
648
Zespół pęcherza nadreaktywnego

Zespół pęcherza nadreaktywnego może mieć różne przyczyny i różne stopnie nasilenia. Jest to dolegliwość o tyle uciążliwa, że powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu – często trzeba szukać toalety, co zwłaszcza poza domem bywa kłopotliwe. Jeśli zdarza się także w nocy, dodatkowo zaburza sen i uniemożliwia odpowiedni odpoczynek. Dowiedz się, jakie są przyczyny i metody leczenia, gdy pojawia się zespół pęcherza nadreaktywnego.

Zespół pęcherza nadreaktywnego – przyczyny

O nadreaktywności pęcherza mówimy, gdy potrzeba oddania moczu powiązana z silnym parciem na pęcherz pojawia się kilka razy dziennie, a także w nocy.

Zespół pęcherza nadreaktywnego dość często spowodowany jest niewłaściwą dietą. Niektóre napoje, takie jak kawa, soki czy energetyki, podrażniają wrażliwą błonę śluzową pęcherza moczowego, co sprawia, że staje się on bardziej reaktywny na obecność moczu. To powoduje parcie i potrzebę mikcji, nawet gdy pęcherz nie jest przepełniony. Do częstych wizyt w toalecie i pojawienia się nadreaktywności pęcherza przyczyniają się także potrawy, napoje i środki moczopędne.

Zespół pęcherza nadreaktywnego pojawia się często u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Jest to spowodowane zwężeniem cewki moczowej i trudnościami w oddaniu moczu. Pęcherz nadreaktywny to także częste zjawisko przy infekcjach pęcherza i kamieniach zlokalizowanych w tym miejscu. U pań

zespół pęcherza nadreaktywnego pojawia się często w ciąży. Może też świadczyć o schorzeniach natury ginekologicznej.

Zespół pęcherza nadreaktywnego – metody leczenia

Metoda leczenia nadreaktywnego pęcherza uzależniona jest od przyczyny tej dolegliwości. Decyduje o niej lekarz. W niektórych przypadkach pomocna jest zmiana diety i wykluczenie z niej produktów drażniących śluzówkę pęcherza i moczopędnych. Przy infekcji pęcherza moczowego stosowane są leki przeciwzapalne i antybiotyki. Przy problemie silnego i często pojawiającego się parcia na pęcherz zalecany jest też trening kontynencji. Polega on na tym, że stopniowo wydłużane są przerwy między kolejnymi wizytami w toalecie. Pomaga to zmniejszyć wrażliwość pęcherza i zredukować jego reakcję na zbierający się w nim mocz.

Zespół pęcherza nadreaktywnego i nietrzymanie moczu

Zespół pęcherza nadreaktywnego może być powiązany z nietrzymaniem moczu, ale te dwie dolegliwości nie muszą występować równocześnie. Jeśli jednak nadreaktywności pęcherza towarzyszy mimowolne popuszczanie moczu lub gdy zdarza się niekontrolowana mikcja, należy koniecznie poinformować o tym lekarza. Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i za pomocą ćwiczeń, a także operacyjnie.

Z problemem nietrzymania moczu można i warto radzić też sobie doraźnie, stosując środki higieniczne przeznaczone dla osób cierpiących na tę przypadłość. Wkładki urologiczne i majtki chłonne dostępne są w wersjach dla kobiet i dla mężczyzn. To duże udogodnienie, które pozwala normalnie funkcjonować bez obaw, że otoczenie zauważy nasz problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here