Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

0
1097
kule do rehabilitacji

Zabieg alloplastyki, potocznie nazywana endoprotezoplastyką stawu biodrowego jest współcześnie zabiegiem bardzo powszechnie wykonywanym w wielu szpitalach. Dawnej był to zabieg wykonywany przez renomowane ośrodki ortopedyczne w Polsce mające status klinik medycznych. Dziś alloplastykę stawu biodrowego wykonuję się w małych szpitalach o rejonowym czy powiatowym zasięgu. Jednak ze względów zdrowotnych ważny jest nie tylko właściwie przeprowadzony zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego, ale szczególnie rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Czym jest alloplastyka stawu biodrowego?

Zabieg wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego polega na wstawieniu do uszkodzonego i chorego stawu biodrowego specjalnego materiału, który nie tylko ograniczy dolegliwości bólowe, ale pozwoli na w miarę spokojne funkcjonowanie przez wiele lat. Zabieg ten wykonuje się w przypadku osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe, choroby układu kostnego czy wypadki. Jest to zabieg który wykonuje się powszechnie u osób powyżej 60 roku życia, ale jest coraz więcej pacjentów po 50 roku życia. I tu bardzo ważne jest aby po takim zabiegu operacyjnym była przeprowadzona odpowiednia rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

siedzi człowiek

Co wpływa na wybór konkretnej endoprotezy stawu biodrowego dla danego pacjenta?
specjalistycznych części wykonanych z różnych materiałów: metali, plastiku, ceramiki. Od tego jaki będzie wykorzystany materiał i jaki typ endoprotezy decyduje wiele czynników: wiek, płeć, choroby przewlekłe, waga i wiele innych aspektów. Inną endoprotezę wszczepia się osobom w wieku 80+, gdzie endoproteza ma pomóc najczęściej nie tylko w utrzymaniu lub poprawie samodzielnych czynności: wstania z łóżka, siadania, zginania nogi, a inną endoprotezę wstawi się osobom w wieku 50+, którym staw biodrowy służy jeszcze do celów zawodowych i jest narażony na znacznie większe przeciążenia i uszkodzenia, a rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego ma pomóc w szybszym wróceniu do codziennych obowiązków natury prywatnej i zawodowej.

O tym, jaka będzie użyta endoproteza decydują także takie czynniki jak alergia na materiały. Coś czym nie przejmujemy się w codziennym życiu, ma olbrzymie znaczenie w fazie wyboru endoprotezy, bo rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego nie będzie skuteczna, gdy zostanie użyta proteza uczulająca. Po prostu się ona nie przyjmie, co rodzi bardzo negatywne konsekwencje nie tylko dla samego pacjenta, gdyż czeka go operacja rewizyjna, ale także generuje koszty dla szpitala i wydłuża czas oczekiwania na operację innych osób. Dla osób młodych wybiera się materiał trwalszy endoprotez wytworzonych z materiałów metalowych, ceramiki, a często przeprowadza się częściową alloplastykę stawu biodrowego, która mniej ingeruje w organizm młodego człowieka, a rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego jest szybsza i bardziej efektywna.

Czy rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego jest konieczna?

Tak. Zdecydowanie. Tutaj należy jednak zachować daleko idącą ostrożność, gdyż mimo, że operacje są dziś powszechne wykonywane, niosą jednak spore obciążenie dla organizmu i kończyny człowieka. Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego należy rozpatrywać w sensie indywidualnym. Inaczej rehabilituje się osobę starszą, a inaczej osobę młodszą. Tak samo inaczej wygląda rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego osoby młodej cierpiącej na chorobę onkologiczną, lub takiej która miała wypadek samochodowy, a inaczej osobę w tym samym wieku, gdzie występuje np. choroba zwyrodnieniowa, dysplazje czy dziecięce porażenie mózgowe.

rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Najgorszym wyborem jest jednak brak jakiejkolwiek rehabilitacji. Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego pomoże wyeliminować utrwalone w wyniku choroby zwyrodnieniowej przykurcze, a tym samym pobudzić mięśnie do podjęcia pracy, przywracając sprawność ruchową w kończynie. A przecież o to właśnie chodzi, żeby osoba która jeździła na wózku inwalidzkim, chodziła o kulach mogła wstać na własnych nogach, nie obawiać się przeszywającego bólu i spróbować chodzić samodzielnie.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego ma jeden podstawowy cel: ograniczyć ból i przywrócić jak największy zakres ruchowy operowanej kończyny, tak aby osoba niezależnie od wieku, wagi mogła pokonywać własne ograniczenia i być jak najdłużej samodzielna w codziennej egzystencji. Niejednokrotnie operacja wstawieniu sztucznego stawu ratuje życie osobiste i zawodowe danej osoby, gdyż wymusza zmianę przyzwyczajeń, diety, a nawet sposobu wykonywania codziennych czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here