Rehabilitacja ogólnoustrojowa jest dedykowana dla pacjentów, którzy kontynuując leczenie, wymagają również kompleksowych, wielonarządowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz nadzoru zarówno lekarskiego, jak i pielęgniarskiego przez całą dobę. Ma ona na celu wyleczyć lub zminimalizować dysfunkcje w obrębie narządu ruchu, a także przywrócenie maksymalnie zadowalającej, czyli możliwej do osiągnięcia sprawności ruchowej.
Czyli szczególnie uwzględnia się tutaj rehabilitację ze wskazań ortopedycznych, na przykład po przebytych urazach, zabiegach operacyjnych, ale też w odniesieniu do przewlekłych schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, onkologicznych czy pulmonologicznych. Obejmuje ona również pomoc psychologiczną w trudnych dla człowieka momentach odzyskiwania zdrowia. Co więcej, rehabilitacja pomaga w powrocie do czynnego udziału w życiu społecznym i zawodowym. To bardzo ważne, aby pacjent miał możliwość jak najszybszego podjęcia pracy w celu zarobkowania i uzyskania niezależności finansowej.
Zatem zakres rehabilitacji ogólnoustrojowej obejmuje wszechstronne postępowanie mające na celu spowodowanie usprawnień. Pacjenci, aby poddać się tego rodzaju zabiegom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą dysponować odpowiednim skierowaniem, przykładowo wystawionym przez lekarza z któregoś z tych oddziałów: urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, neurologicznego, reumatologicznego, onkologicznego, chorób wewnętrznych, urologicznego, ginekologicznego.
Takie skierowanie dla swojej ważności powinno zawierać następujące informacje:
– pieczęć nagłówkowa świadczeniodawcy (regon, numer aktualnej umowy z NFZ, kody resortowe),
– imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania pacjenta kierowanego na rehabilitację ogólnoustrojową,
– rozpoznanie jednostki chorobowej określone w języku polskim, kod jednostki chorobowej według klasyfikacji ICD-10,
– pieczęć zawierająca numer prawa wykonywania zawodu i własnoręczny podpis lekarza kierującego,
– data wystawienia skierowania,
– numer telefonu do kontaktu lub e-mail pacjenta,
– wskazanie, że ubezpieczony jest zdolny do czynności samoobsługowych i aktywnej rehabilitacji.
W jaki sposób przebiega kwalifikacja do skorzystania ze świadczeń?
Pacjent jest wpisany na listę oczekujących i średnio na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem otrzymuje powiadomienie o wyznaczonym terminie przyjazdu. Odbywa się to telefonicznie lub listownie.
Na miejscu, lekarz zakładu rehabilitacji ogólnoustrojowe w pierwszej kolejności musi dokonać kwalifikacji pacjenta na podstawie kilku przesłanek, takich jak: skierowanie, uaktualniona dokumentacja medyczna pacjenta oraz ogólna ocena stanu zdrowia pacjenta. Po dokonaniu tych czynności następuje przyjęcie pacjenta i umożliwienie mu skorzystania ze świadczeń określonej formie.
Jak długo trwa rehabilitacja ogólnoustrojowa?
Jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb i schorzeń danej osoby. Średnio jednak trwa to około sześciu tygodni, przy czym wykonuje się regularnie po kilka zabiegów dziennie. Oczywiście mają miejsce szczególne przypadki i okoliczności medyczne, które kwalifikują pacjentów do dłuższego leczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku nie mógłby zostać osiągnięty założony cel leczniczy. Tego rodzaju decyzje podejmowane są przez lekarzy prowadzących, którzy dokonują regularnych i kompleksowych oględzin. Ostatecznie rehabilitacja może ulec przedłużeniu na podstawie pisemnej zgody dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Co powinni posiadać przy sobie pacjenci?
Przyjeżdżając we wskazane miejsce, pacjenci muszą zabrać ze sobą kilka ważnych dokumentów oraz rzeczy, należy tutaj wskazać:
– aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego/rodzinnego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do rehabilitacji,
– oryginalne skierowanie od lekarza,
– dowód tożsamości,
– kompletny zestaw aktualnych wyników badań obejmujących morfologię krwi, OB, poziom glukozy we krwi, badania ogólne moczu, antygen HBs, badania EKG.
– leki, które będą musiały być zażywane podczas pobytu,
– chorzy na cukrzycę – glukometr z paskami oraz zapasy pobieranej insuliny,
– podstawowe środki higieny osobistej,
– piżama i kapcie, szlafrok,
– ręczniki do zabiegów,
– gazy jałowe, gdy będą potrzebne do zabiegów,
– strój kąpielowy,
– obuwie do gimnastyki.