Powodów ku temu, by właściwie zatroszczyć się o zdrowie zębów jest całe mnóstwo. Dla wielu pacjentów kluczowe okazują się kwestie związane z estetyką. Piękny uśmiech to nasza wizytówka w kontaktach międzyludzkich – zarówno tych na płaszczyźnie towarzyskiej, jak i zawodowej. Jeśli nasze zęby nie będą się odpowiednio prezentować, musimy przygotować się na spore trudności w nawiązywaniu nowych znajomości, znalezieniu partnera lub sprawach biznesowych.
Jeszcze ważniejsze okazują się jednak względy medyczne. Chore zęby to bezpośrednie, poważne zagrożenie dla całego organizmu. Mogą one okazać się przyczyną schorzeń serca, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci w wyniku sepsy. Co istotne, znaczenie ma stan zdrowia nie tylko samych zębów, ale też otaczających je tkanek – kości wyrostka zębodołowego oraz dziąseł. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, w naszej jamie ustnej może rozwinąć się paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Jest to choroba trudna w leczeniu, a zaniedbana w szybkim tempie doprowadza najpierw do odsłonięcia szyjek zębowych (co samo w sobie jest już dużym defektem kosmetycznym), a następnie do ich rozchwiania. Jeśli mimo nieprzyjemnych odczuć pacjent nadal nic nie robi, by rozwiązać problem, kolejnym stadium jest już utrata zębów.
Na szczęście współczesna medycyna dysponuje środkami pozwalającymi na skuteczne zapobieganie chorobom przyzębia, a jeśli te zdążą się już rozwinąć – na łagodzenie ich skutków, poprawę jakości życia pacjenta oraz spowolnienie, a nawet całkowite zatrzymanie kolejnych postępów tej podstępnej i bardzo niebezpiecznej choroby.
Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia oraz wyjaśnienia, na czym polega piaskowanie zębów, warto zacząć od wymienienia czynników, które mogą doprowadzić do zapalenia przyzębia. Wśród nich jest najważniejszy jest z całą pewnością brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Chodzi tu nie tylko regularne mycie zębów. Ogromne znaczenie ma również właściwa technika szczotkowania oraz użycie płynów (najlepiej, jeśli będą to preparaty zawierający działającą antybakteryjnie chlorhedyksynę) do płukania ust oraz nitkowanie, które pozwoli na usunięcie resztek żywności zalegających w przestrzeniach międzyzębowych. W trosce o zdrowie dziąseł, warto też rzucić palenie tytoniu oraz ograniczyć picie kawy, herbaty, wina i innych napojów powodujących powstawania osadu i kamienia nazębnego.
Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do cofania się dziąseł jest z całą pewnością wspomniany kamień nazębny. Zahamowanie jego odkładania niestety nie jest możliwe. Dlatego należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny i wykonywać w nim piaskowanie zębów – zabieg, który pozwala na usunięcie kamienia i osadów. Jest on ważny nie tylko z punktu wiedzenia zapobiegania paradontozie, ale też z uwagi na estetykę – pozwala zachować i pięknie wyglądające zęby. Więcej na jego temat można dowiedzieć się, odwiedzają stronę zaufanej kliniki stomatologicznej. Sporo przydatnych informacji znajdziemy pod adresem emdent.pl.