Echo serca w Poznaniu – bezpiecznie, szybko i sprawnie

0
470
Echo serca w Poznaniu

Echo serca to często wykonywane badanie diagnostyczne, jedno z najpopularniejszych związanych z funkcjonowaniem tego narządu. W czasie echa serca, za pomocą fal ultradźwięków zostaje odtworzony jego obraz, co pozwala na szczegółową obserwację poszczególnych komór, przedsionków, zastawek i jam. Jest to badanie nieinwazyjne, dedykowane dla osób w każdym wieku oraz w różnej kondycji zdrowotnej.

Echo serca – najczęściej wykonywane typy echokardiografii

Badanie echo serca może być wykonywane na kilka różnych sposobów. Najczęściej wykonywanym jest echo przezklatkowe – w jego trakcie, głowica sondująca jest przykładana do powierzchni klatki piersiowej. Poprzez manipulowanie jej ułożeniem, lekarz otrzymuje obraz interesujących go części organu.

Echo przezprzełykowe przebiega nieco inaczej. W jego trakcie głowica jest przytwierdzona do sondy, wprowadzanej do wnętrza przełyku.

Echo wysiłkowe to badanie przeprowadzanie w celu sprawdzenia, jak serce radzi sobie w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Badanie to wykonywane jest po aplikacji specjalnych leków, bądź też po poddaniu pacjenta intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Echo dopplerowskie pozwala natomiast na kontrolę przepływu krwi przez jamy sercowe.

Echo serca najwyższej jakości – i gdzie je wykonać?

Jeśli interesuje cię echo serca – klinika Poznań stwarza najlepsze warunki do jego przeprowadzenia. Każde badanie jest konsultowane przez zespół kardiologów, którzy omawiając poszczególne przypadki, opracowują precyzyjnie określoną terapię. Jest o tyle ważne, że w interpretacji wyników badania echo serca duże znaczenie ma współczynnik subiektywny. Mówiąc wprost, różni lekarze są skłonni do stawiania różnych diagnoz w oparciu o te same przesłanki. By wyeliminować ryzyko popełnienia błędu, wyniki badań są konsultowane przez lekarzy o różnym doświadczeniu.

Doświadczenie lekarskie i praca zespołowa to połowa sukcesu. Drugą składową jest dostęp do nowoczesnej technologii, która pozwala przeprowadzać badanie w sposób wyjątkowo precyzyjny i dokładny. Do niej należą specjalne miniaturowe holtery EKG, za pomocą których wykonuje się badanie trwające nawet do 31 dni.

Przebieg i czas trwania badania

Standardowe echo serca, wykonywane metodą przezklatkową, trwa około kilkunastu minut. Niekiedy badanie może trwać dłużej – gdy pojawia się potrzeba dokładniejszej diagnozy poszczególnych fragmentów mięśnia sercowego. Wówczas, może ono trwać nawet ponad 30 minut.

Do badania należy się przygotować w prosty sposób. Kilka godzin przed jego rozpoczęciem należy spożyć ostatni posiłek. Poza tym nie ma specjalnych wymogów odnośnie uczestnictwa w badaniu. W jego trakcie pacjent leży na plecach/boku, z odsłoniętą górną częścią tułowia. Lekarz natomiast przesuwa sondę po powierzchni klatki piersiowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here