Laserowe usuwanie żylaków – zalety, powikłania, dla kogo?

0
892
Laserowe usuwanie żylaków

Problem żylaków jest dosyć powszechny. Na szczęście można mu przeciwdziałać poprzez laserowe leczenie żylaków nóg. Jest to innowacyjna metoda, dzięki której lekarz może zamknąć światło dużej żyły bez nacinania skóry. Na czym polega zabieg, jakie są jego zalety i powikłania? Podpowiadamy!

Na czym polega laserowe leczenie żylaków nóg?

Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika do światła niewydolnej żyły. Ta procedura sprawia, że niewydolna żyła natychmiast się obkurcza i jest zamknięta. Dzięki temu, nie trzeba jej usuwać, a żylaki znacząco się zmniejszają. Cały zabieg trwa krótko i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Hospitalizacja pacjenta nie jest konieczna.

Zalety laserowego usuwania żylaków

Laserowe leczenie żylaków nóg niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest brak konieczności hospitalizacji. Zaraz po wykonanym zabiegu pacjent może wrócić do domu i normalnie funkcjonować. Do wykonania zabiegu nie stosuje się znieczulenia ogólnego, tylko miejscowe znieczulenie tumescencyjne, które jest o wiele bezpieczniejsze. Niewątpliwą zaletą jest także krótki czas wykonywania zabiegu – cały proces trwa maksymalnie 3 godziny. Po zabiegu nie ma także żadnych blizn i nacięć. Ogromną zaletą jest także wysoka skuteczność zabiegu.

Jakie powikłania mogą wystąpić po laserowym usuwaniu żylaków?

Laserowe leczenie żylaków nóg jest zabiegiem o wiele mniej inwazyjnym niż tradycyjne operacje. Jest to jednak procedura chirurgiczna, a w związku z tym, jak po każdym zabiegu, mogą pojawić się drobne powikłania. Pacjent, który po wykonanym zabiegu będzie odczuwał silny ból, będzie miał duszności, kaszel, gorączkę, znaczy obrzęk nóg czy ból w klatce piersiowej – musi koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Laserowe leczenie żylaków nóg – komu polecana jest ta metoda?

Za pomocą zabiegu laserowego usuwania żylaków można usuwać nie tylko duże żylaki, ale także drobne pajączki i teleangiektazje oraz leczyć owrzodzenia żylakowate. O zastosowaniu zabiegu decydują przeprowadzone badania wstępne, np. konsultacja chirurgiczna oraz USG Doppler. W ten sposób można określić przyczynę żylaków i ocenić, czy zabieg laserowy jest wskazany. W następnej kolejności wykonuje się morfologię z grupą krwi i czasem krzepnięcia. Najczęściej okazuje się, że u większości pacjentów nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here