Co piąty nastolatek cierpi na depresję — co robić w obliczu choroby?

0
357
Co piąty nastolatek cierpi na depresję

Najnowsze statystyki wskazują, że nawet co piąty nastolatek boryka się z depresją. Problem może być jeszcze większy, natomiast nadal osoby mające objawy tej choroby nie są odpowiednio zdiagnozowane. Co więcej, w ostatnich dwóch latach nawet kilkukrotnie wzrosła liczba podejmowanych prób samobójczych. Jak radzić sobie z depresją u osób młodych, jak rozpoznać pierwsze niepokojące sygnały i jak leczyć stany depresyjne? 

Dlaczego młodzież ma depresję?

Okazuje się, że stany depresyjne często wywołuje szkoła i nadmierne oczekiwania w zakresie zdobywania wyników w nauce, relacje z rówieśnikami, wszechobecny hejt, ale również kult świata internetu. Wystarczy zajrzeć na jeden z popularnych portali i spojrzeć na przerobione zdjęcia celebrytów. Bogactwo, idealne z pozoru życie i doskonały wygląd to oczywiście tylko wyimaginowany świat, jednak nastolatki chcą do takiego dążyć. Nadmierna frustracja i coraz większe potrzeby, które niestety nie mogą być zrealizowane, przyczyniają się m.in. do depresji. 

Co więcej, na depresję wśród dzieci i osób dorosłych mamy wpływ my, dorośli. Pogoń za pieniędzmi i notoryczny brak czasu sprawia, że przegapiamy problemy naszych dzieci. Brak rozmowy i zainteresowanie się codziennością pociech sprawia, że młodzi czują się nieważni. 

Jak rozpoznać depresję?

Wahania nastroju, utrzymujący się spadek samopoczucia, agresja, smutek, brak koncentracji uwagi, problemy z pamięcią, które przekładają się na wyniki w nauce czy brak relacji z rówieśnikami. Wszystko to powinno niepokoić. Dobrze przyjrzyj się zachowaniom swojego dziecka. Syndromem depresji może być również bezsenność, brak apetytu albo wręcz odwrotnie, nadmierny apetyt. 

Co zrobić, kiedy podejrzewasz depresję u dziecka?

Reagować trzeba natychmiast, ponieważ depresja w skrajnych przypadkach prowadzi do myśli samobójczych oraz prób samobójczych. Nie bagatelizuj problemu, Twojemu dziecku potrzebna jest profesjonalna pomoc. Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu poradnia psychiatryczna Bemowo, aby znaleźć specjalistę w swojej okolicy. Najlepiej udać się na wizytę do takiego, który specjalizuje się w rozwiązywaniu problemu depresji. 

Pamiętaj, że terapia w celu leczenia depresji nie jest łatwa i najczęściej jest długa, a sama depresja lubi niestety wracać. Zwróć też uwagę, że leczenie depresji musi być ustalone indywidualnie, wedle potrzeb pacjenta. 

Depresja może być leczona przy udziale nie tylko fachowca w poradni, ale całego otoczenia osoby chorej. Bardzo często udział w terapii musi wziąć również szkoła. Wsparcie musi być też okazane w domu. Musisz wiedzieć, że depresja to nie tylko pogorszone samopoczucie, ale choroba cywilizacyjna o groźnych konsekwencjach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here