Z jaskrą zmaga się wiele osób. Podpowiadamy, czym jest ta choroba, jakie ma symptomy oraz w jaki sposób można ją leczyć. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się dobrym wzrokiem na co dzień.
Co to jest jaskra?
Jaskra to choroba oczu, która postępuje i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Następstwem takich zmian jest pogorszenie lub utrata wzroku. Nerw wzrokowy uszkodzony jest przez nadmierny wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna skuteczne sposoby na walkę z chorobą. Wystarczy tylko udać się na wizytę do uznanego specjalisty, który zaproponuje badania oraz efektywne leczenie.
Bardzo wysoką renomą wśród pacjentów wyróżnia się Warszawska Klinika Okulistyczna. Miejsce to łączy ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, którzy chętnie pomagają pacjentom. Wystarczy tylko odwiedzić stronę internetową i zapoznać się z bogatą ofertą. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które szukają sprawdzonych oraz efektywnych rozwiązań.
Przyczyny i objawy jaskry
Przyczyną jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej, choć do grupy ryzyka można zaliczyć również wiele innych czynników. Choroba ta często dotyka cukrzyków, osoby z miażdżycą i hiperlipidemią, krótkowidzów z wadą poniżej 4 dioptrii czy migrenowców. Ponadto jaskra może być zależna od czynników genetycznych, związanych ze stresem czy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym.
Bardzo często objawy jaskry są ignorowane. Mowa tu o widzeniu tzw. aureoli wokół źródeł światła, zaczerwienieniu oka, pogorszeniu wzroku, rozmytej tęczówce, wymiotach, nudnościach, bólu oka czy zawężeniu pola widzenia. Po zauważeniu tych symptomów warto udać się do Warszawskiego Szpitala Okulistycznego i przeprowadzić niezbędne badania. Możesz tu skorzystać z pakietu, który obejmuje badanie okulistyczne, badanie ciśnienia oka, refraktometrię, badanie ostrości wzroku, tonometrię, badanie pola widzenia oraz OCT jaskrowe.
Leczenie jaskry
Warto pamiętać, że nie można całkowicie wyleczyć jaskry pierwotnej otwartego oka, gdyż schorzenie to związane jest z przyczynami genetycznymi. Jednak można hamować postępy, aby pacjent mógł cieszyć się możliwie sprawnym wzrokiem do końca życia.
Do skutecznych metod na walkę z problemem należy hamowanie wodnistej cieczy lub zwiększenie przepływu płynu. Można to zrobić za pomocą specjalnych kropli do oczu, choć te działają bardzo silnie i niekiedy wywołują alergię, zaczerwienie oka, silne pieczenie, rozmazane widzenie czy podrażnienie. Pamiętaj, że leczenie chirurgiczne stanowi ostateczność. Jego skutkiem jest wypływ cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Wszystkie działania, które mają na celu walkę z chorobą, powinny być prowadzone przez prawdziwych ekspertów. Wystarczy skontaktować się ze specjalistami z Warszawskiego Szpitala Okulistycznego i zasięgnąć najważniejszych informacji.