Pampersy dla dorosłych na receptę – jak starać się o refundację?

0
1039
Pampersy dla dorosłych na receptę

Konieczność regularnego stosowania środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu może stanowić ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Na szczęście z pomocą przychodzi NFZ, proponując refundację przynajmniej części z tych potrzebnych produktów. Pampersy dla dorosłych na receptę to spora ulga dla kieszeni pacjenta. Dowiedz się, jak starać się o refundację i jakie dokumenty potrzebne są do wypełnienia wniosku.

Pampersy dla dorosłych na receptę – jakie dokumenty są potrzebne do wniosku?

Obecnie znacznie ułatwiono procedurę pozwalającą na wystawienie wniosku o pampersy dla dorosłych na receptę. Pacjent nie musi już osobiście stawiać się w wojewódzkim oddziale NFZ, by można było zweryfikować jego uprawnienia do refundacji środków pomocniczych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu. Całość wniosku wypełniana jest w komputerze przez lekarza pierwszego kontaktu, który korzysta w tym celu z cyfrowej platformy eZWM. W ten sposób można od razu zweryfikować dane i uprawnienia pacjenta oraz wystawić wniosek.

Do wniosku potrzebne są:

  • eWUŚ,
  • oświadczenie pacjenta,
  • inne dokumenty potwierdzające uprawnienia pacjenta do refundacji.

Pacjent nie musi dostarczać tych dokumentów – w większości przypadków wszystkie dane są już w systemie eZWM, który automatycznie dokonuje weryfikacji i oblicza ilość przysługujących comiesięcznie środków higienicznych. Lekarz drukuje gotową receptę na pampersy dla dorosłych wystawioną przez aplikację eZWM, podpisuje ją i przystawia pieczątkę.

Pampersy dla dorosłych na receptę – gdzie zrealizować zlecenie?

Recepta na pampersy dla dorosłych może być zrealizowana w dowolnej aptece lub sklepie medycznym. Do realizacji recepty potrzebny jest także numer PESEL lub data urodzenia osoby uprawnionej. Po wpisaniu tych danych w systemie eZWM aptekarz drukuje dokument wygenerowany przez aplikację i potrzebny do realizacji zlecenia. Należy pokwitować odbiór środków higienicznych, podpisując dokument. Zostaje on w punkcie, który zrealizował receptę. Co istotne, pampersy może odebrać dowolna osoba z rodziny pacjenta lub jego opiekun. Nie trzeba stawiać się po nie w aptece osobiście.

Pampersy dla dorosłych na receptę – czy można kontynuować refundację?

Recepta na pampersy dla dorosłych wystawiana jest comiesięcznie i jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Refundacja może być kontynuowana tak długo, jak zachodzi konieczność stosowania środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu. Nie ma tu żadnych limitów czasowych. Za każdym razem system eZWM jedynie weryfikuje uprawnienia pacjenta i oblicza limit ilościowy. Zazwyczaj w przypadku pampersów dla dorosłych jest to 60 sztuk na miesiąc. Kolejne recepty mogą być wystawiane także przez pielęgniarkę lub położną, jeśli mają one umowę z NFZ. To duże udogodnienie, ponieważ pacjent nie musi stawiać się na comiesięczne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, co w niektórych przypadkach może stanowić poważny kłopot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here