Ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne

0
4525
Ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne

W zdrowym ciele zdrowy duch – uczy nas starożytna maksyma. Obecnie dysponujemy zresztą szeregiem badań, które naukowo udowadniają zawartą w niej mądrość. Im lepsza kondycja i większa sprawność fizyczna, tym więcej w nas siły psychicznej, optymizmu i chęci do życia. W dbaniu o dobry stan ciała szczególnie pomocne są ćwiczenia motoryczne. Umożliwiają kształtowanie najważniejszych cech motorycznych, do których zalicza się zdolności kondycyjne, takie jak szybkość, siłę i wytrzymałość oraz zdolności określane jako poboczne: zwinność, koordynację oraz stabilność. W treningu motorycznym istotne jest możliwie równomierne rozwijanie wszystkich tych zdolności, które zresztą wzajemnie na siebie wpływają. Kiedy jedna szwankuje, cierpią również pozostałe.

Dlaczego ćwiczenie motoryki jest ważne?

Ćwiczenie motoryki uważane jest za jedno z kluczowych zadań rozwojowych u dzieci. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Kształtowanie zdolności motorycznych w istotny sposób przekłada się na wszystkie inne aspekty funkcjonowania młodego człowieka. Wraz ze sferą fizyczną rozwijają się bowiem jego zdolności sensoryczne, poznawcze, intelektualne i emocjonalne.

W dorosłym życiu celem ćwiczenia motoryki jest z kolei co najmniej podtrzymanie dobrej kondycji fizycznej, a w scenariuszu idealnym – dążenie do nieustannego podnoszenia sprawności na coraz wyższy poziom. To drugie ma zastosowanie zwłaszcza w życiu sportowców. Wykonywanie regularnych ćwiczeń motorycznych ułatwia też kształtowanie sylwetki i pozwala na utrzymanie właściwej ruchomości stawów. Profesjonalny trening motoryczny często stanowi doskonałe uzupełnienie rehabilitacji i ćwiczeń, których celem jest poprawa ogólnych wyników. Jeśli chciałbyś, aby trener personalny ułożył dla ciebie indywidualny program aktywności fizycznej, jednak na przeszkodzie stoją możliwości finansowe, z pomocą przyjść może szybki kredyt.

Przykłady ćwiczeń

Ćwiczeń kształtujących zdolności motoryczne jest naprawdę ogrom. Siłę możemy budować na przykład dzięki podnoszeniu ciężarów. Pomocna może być piłka lekarska oraz hantle. W rozwijaniu elastyczności najlepiej sprawdzają się ćwiczenia rozciągające. Doskonale wiedzą o tym wielbiciele jogi. Zwinność kształtuje się przede wszystkim w grach zespołowych, takich jak koszykówka czy piłka nożna. Świetnie działa też bieganie.

Istnieje też szereg ćwiczeń ogólnych, które – wykonywane regularnie – bez wątpienia przyczynią się do podniesienia naszej sprawności motorycznej. Należą do nich na przykład: pływanie, wspinanie się, jazda na łyżwach, rolkach czy rowerze. Oprócz korzyści zdrowotnych aktywności te mogą być źródłem wspaniałej zabawy. Zakup akcesoriów do pływania, rolek lub roweru ułatwi z pewnością szybki kredyt.

Systematyczność to klucz do sukcesu

Warto pamiętać, że aby trening motoryczny mógł przynieść najlepsze rezultaty, powinien być wykonywany systematycznie. Nieregularne zrywy do wytężonej aktywności przynieść mogą bowiem więcej szkody niż pożytku. Niewyćwiczone mięśnie i kości są bardziej podatne na kontuzje i urazy.

Dobrym pomysłem może więc być zakupienie karnetu na siłownię, zapisanie się na regularny kurs sportowy albo na przykład na naukę tańca lub pływania. W sfinansowaniu tych planów pomóc może szybki kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here