Przebarwienia na twarzy niekiedy pojawiają się niespodziewanie, a przy tym są wyjątkowo uciążliwe. Bardzo trudno pozbyć się tego typu nieestetycznych plam, jednak nie jest to niemożliwe. Pragniesz szybko wyrównać koloryt swojej skóry? Wypróbuj zabiegi laseroterapii! Poznaj laserowe zabiegi na przebarwienia na twarzy!
Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy
Niektóre typy przebarwień na twarzy można dość łatwo usunąć domowymi sposobami. Są to przebarwienia powierzchniowe, dlatego właśnie można pozbyć się ich oddziaływując wyłącznie na naskórek. Jednak w przypadku, gdy są one położone są głębiej, konieczny będą już profesjonalne zabiegi.
Rodzaje przebarwień podzielić możemy przede wszystkim ze względu właśnie na głębokość występowania. Będą to zmiany:
- naskórkowe – wynikają z zaburzeń produkcji melaniny, która przedostaje się do naskórka. Najczęściej można rozjaśnić je domowymi metodami,
- skóry właściwej – melanina położona jest w warstwie brodawkowej. Wyrównanie kolorytu skóry wymagać będzie profesjonalnych zabiegów,
- mieszane – połączenie dwóch powyższych typów, co oznacza, że będą one możliwe do lekkiego rozjaśnienia w domu, jednak aby całkowicie je usunąć, konieczna będzie pomoc profesjonalisty.
Przebarwienia skóry o różnej głębokości można także podzielić ze względu na przyczynę powstawania. Różnicuje się je na zmiany:
- powstałe po stanach zapalnych skóry – najpowszechniejsze z nich to przebarwienia potrądzikowe,
- wywołane chorobą – najczęściej będą to schorzenia wątroby, tarczycy lub nadnerczy,
- spowodowane szkodliwym wpływem promieni słonecznych – skóra wystawiona na intensywne działanie promieniowania UV, szczególnie bez żadnych zabezpieczeń, może pokryć się przebarwieniami nawet po dłuższym czasie, dlatego potrafi zaskoczyć,
- będące następstwem zmian hormonalnych – zazwyczaj ciążą, lecz także menopauzą, a nawet stosowanie doustnej antykoncepcji,
- pojawiające się na skutek zastosowania substancji fotoalergizujących – mogą to być składniki użytych kosmetyków, a także leki bądź zioła, w tym między innymi retinoidy czy dziurawiec.
Laserowe usuwanie przebarwień – jak wygląda zabieg?
Zazwyczaj zabiegi laserowe usuwania plam pigmentacyjnych trwać mogą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości problemu. W ich trakcie partie skóry dotknięte problemem są naświetlane, a melanina rozbijana na mniejsze cząsteczki. Przez to zazwyczaj przebarwienia początkowo stają się jeszcze ciemniejsze. Po pewnym czasie rozpoczyna się łuszczenie naskórka, dzięki czemu wyrównuje się koloryt skóry. Zazwyczaj konieczne jest jednak wykonanie kilku, ok. 2-5 sesji w odstępach ok. 3 do 6 tygodni.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania przebarwień na twarzy
Chociaż laserowe usuwanie przebarwień na twarzy jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do takiej terapii. Dlatego właśnie każdy pacjent na początku przechodzi przez konsultacje i kwalifikację do zabiegu – podkreślają eksperci Kliniki Miracki. Do najważniejszych przeciwwskazań laseroterapii należą: występowanie skłonności do bliznowców, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, nowotwory skóry, a także niektóre choroby skóry, jak łuszczyca czy bielactwo oraz aktywne infekcje i przerwanie ciągłości tkanki w miejscu zabiegowym. Nie powinno się też przeprowadzać procedury w miejscach ze świeżą opalenizną. Problemem będą również cukrzyca, a także ciąża oraz okres karmienia piersią. Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem unikać intensywnych peelingów, szczególnie tych z wykorzystaniem silnych kwasów.
Wskazanie po zabiegu na przebarwienia na twarzy
Po samym zabiegi, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami i utrzymać je na dłużej, należy odpowiednio zadbać o skórę. Niezwykle ważne jest właściwe natłuszczanie oraz nawilżanie tkanki. Należy też stosować kremy z wysokim filtrem UV, a także zrezygnować z opalania, w tym również na solarium.
Laseroterapia to doskonały sposób na to, jak pozbyć się przebarwień na twarzy. Umów się na wizytę do Kliniki Miracki i przekonaj się sama!