Jak wesprzeć organizm dziecka po antybiotyku?

0
1147
chora dziewczynka

Leczenie antybiotykiem wpływa na stan organizmu dziecka. Może powodować uczucie zmęczenia, czy gorsze samopoczucie. Jak zadbać o energię u dziecka po zakończeniu antybiotykoterapii?

Probiotyki dla dzieci po antybiotykoterapii

Antybiotykoterapia pomaga zwalczyć drobnoustroje, ale jest również sporym obciążeniem dla całego organizmu dziecka. Głównie dlatego, że antybiotyk niszczy zarówno złe, jak i dobre bakterie, co oznacza, że wyjaławia mikroflorę bakteryjną jelit.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać? Taką decyzję najlepiej skonsultować z pediatrą lub farmaceutą. Probiotyk dla dziecka powinien być dostosowany do jego wieku. Probiotyk dla dziecka w wieku szkolnym może mieć postać małych kapsułek, za to probiotyk dla noworodka i niemowlęcia najlepiej stosować w formie kropli.

Mamy małych urwisów zwykle polecają probiotyki dla dzieci właśnie w formie wygodnych w użyciu kropli, które można sprytnie „przemycić” w soku lub w mlecznym napoju. Preparaty probiotyczne maluch może przyjmować nawet do kilku tygodni po zakończeniu kuracji antybiotykiem. Warto wiedzieć, że naturalne szczepy bakterii probiotycznych można w mniejszych ilościach znaleźć także w kiszonej kapuście i ogórkach oraz w fermentowanych produktach mlecznych, takich jak kefiry, jogurty i maślanka.

Witaminy i minerały dla osłabionego malucha

Twoje dziecko po kuracji antybiotykiem może czuć się osłabione, mieć mniej energię i odczuwać zmęczenie. Organizm potrzebuje bowiem trochę czasu, by wrócić do siebie po silnie działającym antybiotyku. Aby wesprzeć go w szybkim powrocie do formy sprzed antybiotykoterapii, dostarcz mu odpowiedniej ilości witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej formie.

Dieta powinna być bogata przede wszystkim w sezonowe warzywa i owoce – świeże, a także gotowane na parze lub w formie delikatnych domowych zupek czy przecierów. By dziecko chętnie po nie sięgało, pamiętaj o atrakcyjnym sposobie podania: postaw na wszelkie kreatywne zabawy jedzeniem, jak komponowanie z kawałków warzyw scenek z życia zwierząt czy uśmiechniętych od ucha do ucha buziek.

Warto też podawać dziecku świeżo wyciskane soki z obfitujących w witaminę C cytrusów (pomarańcze, grejpfruty, mandarynki) oraz smoothies i koktajle warzywne i owocowe.

Relaks i sen

Po zakończeniu antybiotykoterapii Twoje dziecko potrzebuje zdecydowanie więcej czasu na odpoczynek. Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla osłabionego organizmu. Ważne też, aby zapewnić maluchowi komfortowe warunki, sprzyjające wypoczynkowi. Jeśli ma ochotę pooglądać bajki lub pograć w planszówki, nie zmuszaj go do nadrabiania szkolnych zaległości.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here