5 nowotworów, na które jesteś narażony gdy palisz papierosy

0
453
5 nowotworów, na które jesteś narażony gdy palisz papierosy

Papierosy odpowiadają za wiele groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Zwiększają również ryzyko wystąpieniu nowotworów, takich jak rak jamy nosowej i zatok, krtani czy płuc. Jakie jeszcze nowotwory zagrażają palaczom?

Rak płuc to jedna z najczęstszych chorób, jaka przychodzi na myśl o paleniu papierosów. Jednak czy wiedziałeś, że często spotykanymi chorobami u palaczy są również rozedma płuc, udar mózgu, zapalenie oskrzeli, zawał serca czy miażdżyca? Co więcej, rak gardła, jamy ustnej, krtani czy zatok to nowotwory, które zwykle dotykają właśnie osoby zażywające wyrobów tytoniowych.

Nowotwory – tragiczne konsekwencje

Rak jamy ustnej, nosowej czy zatok to jedne z bardziej przykrych i tragicznych w skutkach choroby. Nowotwór atakuje najczęściej dwie trzecie języka, dno jamy ustnej, wyrostki zębodołowe, policzki, a także nos i okoliczne tkanki. Skuteczną formą leczenia jest długotrwała radioterapia i chemioterapia. Często jednak występują tu przerzuty, które zmuszają lekarzy do usunięcia zmienionych nowotworowo tkanek. Zabieg pozostawia po sobie przykre konsekwencje w postaci braku części twarzy, więc mowa tu o problemie nie tylko natury estetycznej. W tym przypadku pacjenci często wymagają noszenia specjalnych protez, które nie tylko pozwalają im ukryć brak tkanek, ale i zabezpieczyć jamę ustną czy zatoki przed kurzem i brudem.

Rak krtani czy gardła to kolejne przykłady przykrych w skutkach nowotworów. Wymagają bardzo trudnej i długotrwałej radioterapii lub chemioterapii. Jeśli jednak nastąpią przerzuty, lekarz może zadecydować o wycięciu zmienionych tkanek. Wycięcie ich przyczynia się do braku mowy, trudności w swobodnym przekazywaniu myśli, a często także konieczności korzystania ze specjalnych urządzeń, które ułatwią komunikowanie.

Jak uniknąć wystąpienia chorób?

Przede wszystkim rzucić niebezpieczny nałóg! Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo pojawienia się groźnych chorób, a w przypadku ich wystąpienia – znacznie zwiększysz szanse na powodzenie leczenia. Palacze często mają duże trudności z regeneracją organizmu, co sprawia, że nawet drobne zabiegi mogą u nich nieść za sobą groźne powikłania.

Jeżeli uważasz, że trudno jest obudzić w sobie motywację i wygrać z nałogiem, możesz zainwestować w środki, które pozwolą ci przetrwać najgorszy okres. Jednym z nich są tabletki Recigar, które znacznie ograniczają chęć sięgnięcia po paczkę papierosów. Z ich pomocą szybciej docenisz efekty w postaci zwiększenia wydolności organizmu, poprawy samopoczucia czy polepszonej koncentracji. Rezultaty te niewątpliwie skutecznie zmotywują cię do podtrzymania decyzji o rzuceniu palenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here