Konsultacje psychiatry – dlaczego się wstydzimy? Czas na złamanie stereotypu

0
620
Konsultacje psychiatry

Psychiatra. Co kryje się za tym słowem? Czy jeśli wydaje mi się, że potrzebuję pomocy psychiatrycznej, to oznacza, że zwariowałem? Skąd bierze się przeświadczenie, że wizyty u psychiatry należy się wstydzić? Na te oraz podobne pytania próbuje sobie odpowiedzieć więcej osób niż nam się wdaje.

W jakiego typu dolegliwościach pomoże psychiatra?

Psychiatra niestety kojarzy się w naszym społeczeństwie nadal nie najlepiej, a szkoda, bo tak wiele osób potrzebuje tego typu konsultacji. Dzieje się tak nie dlatego, że są chorzy psychicznie i potrzebują zamkniętego leczenia, jak często wynika ze stereotypu, a z tego powodu, że w ich życiu wydarzyło się coś trudnego, czego ich psychika sama nie potrafi udźwignąć. Czasem wydaje się nam, że poradzimy sobie sami, albo że pomoże zwykła rozmowa z oddanym przyjacielem lub psychologiem. Niestety niekiedy konsultacje psychiatry bywają jedynym ratunkiem, aby nasze życie wróciło do normy.

Istnieje szereg dolegliwości, na które cierpi wielu z nas, z którymi warto udać się na konsultację psychiatryczną. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • depresja,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia psychotyczne.

Dobrym rozwiązaniem może być pierwsza próbna wizyta, na którą można umówić się w Poradni zdrowia Psychicznego Harmonia w Warszawie – https://harmonia.luxmed.pl/oferta/konsultacje-psychologa-i-psychiatry/konsultacje-psychiatry/. Znajdują się tam specjaliści, którzy Cię wesprą, wysłuchają i po prostu pomogą. Każdego pacjent traktowany jest indywidualnie, może na spokojnie, bez poczucia leku oraz wstyd opowiedzieć o tym co go nurtuje i z całą pewnością otrzyma stosowna pomoc.

Łamanie stereotypu psychiatry

Całe szczęście, na przestrzeni ostatnich lat stereotyp psychiatry nieco się zmienił. To, że chodzimy do psychologa, na różnego rodzaju terapie oraz psychoterapie już tak bardzo nie dziwi, zwłaszcza w dużych, nowoczesnych miastach. Gorzej jest na wsiach, które bardzo często są nadal bardzo mocno zamkniętymi społecznościami, które wszelkie zaburzenia traktują jakoś coś czego należy się bać wstydzić i najlepiej to ukryć. Niestety dla osoby, która boryka się z problemem psychiatrycznym, jest to droga donikąd, a problem z czasem będzie się tylko nasilał i pogłębiał. Duża rolę w łamaniu stereotypu psychiatry mają osoby całkiem zdrowe. Od nich zależy postrzeganie tyko typu konsultacji oraz leczenia. Nie należy kpić z ludzi, którzy potrzebują pomocy, nie należy ich wyśmiewać i nazywać wariatami, ale wesprzeć, zaproponować wsparcie, a najlepszym z nich będą konsultacje psychiatry, który jak każdy inny lekarz sprawdzi co się zepsuło i pomoże to naprawić. Psychiatra jest bowiem lekarzem głowy, tak jak okulista lekarzem oczu, kardiolog lekarzem serca itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here