Zadbaj o zdrowie psychiczne

0
594
Zadbaj o zdrowie psychiczne

Rozpoczął się sezon długich wieczorów i krótkich dni, a do tego cały czas towarzyszy nam poczucie zagrożenia ze względu na pandemię koronawirusa. Nic dziwnego w tym, że coraz częściej możemy czuć się po prostu bardzo źle, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Co z tym zrobić?

Nie lekceważ swojego samopoczucia

Troska o zdrowie psychiczne to sprawa absolutnie fundamentalna, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Jeśli zaczniesz zauważać u siebie objawy depresji, takie jak obniżony nastrój (przez minimum dwa tygodnie), niechęć do wykonywania czynności, które wcześniej przynosiły satysfakcję, obniżoną samoocenę, drażliwość itd., koniecznie zgłoś się do lekarza. W obecnej sytuacji pandemicznej najlepiej sprawdzi się psycholog online.

Jak wygląda terapia u psychologa online?

Jeśli pacjent wie lub domyśla się co mu dolega, może od razu wybrać terapeutę specjalizującego się w konkretnej dziedzinie. Jeśli zaś ma to być pierwsza wizyta – do większości poradni psychologicznych online można napisać maila z prośbą o dobór odpowiedniego specjalisty. W przypadku poczucia, że dany terapeuta nie do końca nam odpowiada, zawsze później można go zmienić. Terapia może odbywać się z podłączoną kamerką, ale jeśli pacjent nie czuje się z tym komfortowo – może z tego zrezygnować.

Czym się różni terapia online od telekonsultacji?

Telekonsultacja w praktyce przypomina wizytę u lekarza rodzinnego. Pacjent nawiązuje z lekarzem. połączenie, szybko opisuje objawy, a lekarz stawia diagnozę i zleca branie konkretnych leków. Nie może nawet obejrzeć i osobiście przebadać pacjenta. W przypadku terapii online pacjent i terapeuta widzą się wzajemnie poprzez kamerki, a spotkanie ma określony czas trwania. Ta świadomość pozwala się otworzyć i nie stresować tym, że trzeba swój problem opisać jak najszybciej by nie blokować dostępu do specjalisty.

Badania potwierdzają, że psychoterapia prowadzona online jest równie skuteczna, jak terapia w gabinecie. Skorzystanie z pomocy psychologa online to pierwszy krok do lepszego samopoczucia. Warto zainwestować w swoje zdrowie psychiczne, a nie mieć nadzieje, że w końcu złe samopoczucie „samo przejdzie”. Im wcześniej zdiagnozuje się problem, tym krótsze może być leczenie, a skutki choroby mniej dotkliwe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here