Tomografia komputerowa – kiedy i dlaczego warto poddać się badaniu

0
598
Tomografia komputerowa

W dzisiejszych czasach, jak nigdy wcześniej, zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności dbania o własne zdrowie oraz regularnego przeprowadzania badań. Wczesna diagnostyka pozwala na czas wykryć wszelkie nieprawidłowości zachodzące w naszym ciele i na czas wdrożyć niezbędne leczenie. Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze niepokojące objawy, nie lekceważ ich! Mogą one być przyczyną poważnych zaburzeń w obrębie organizmu. Dzięki medycynie XXI wieku, stale mamy dostęp do badań diagnostycznych, takich jak na przykład tomografia komputerowa. Nie warto bać się badania i odkładać wizytęu lekarza na później. Dowiedz się w jakich przypadkach zaleca się wykonanie tomografii komputerowej i dlaczego to badanie może okazać się dla Ciebie istotne. Czytaj dalej! 

Czym jest tomografia komputerowa?  

Tomografia komputerowa, w skrócie nazywana TK, to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, podczas którego wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Tomografię komputerową wykonuje się przy pomocy specjalistycznego urządzenia jakim jest tomograf komputerowy. Badanie umożliwia szczegółową ocenę przekrojów wybranego narządu. Tomografia komputerowa jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, szybka i dokładna. Dzięki badaniu niezwykle sprawnie można ocenić skalę uszkodzeń występujących we wnętrzu organizmu. Najczęściej tomografię komputerową stosuje się w onkologii, chirurgii oraz nagłych przypadkach zagrożenia życia. Pomimo, że wielu pacjentów obawia się wykonania badania, należy mieć na uwadze, że tomografia komputerowa jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, a ilość promieniowania, które oddziałuje na pacjenta podczas zabiegu zostało zmniejszone do absolutnego minimum. 

Tomografia komputerowa – wskazania do badania 

Tomografię komputerową można wykonać na podstawie skierowania od lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia, bądź prywatnie. Aby poddać się badaniu należy uprzednio zarezerwować termin wizyty w danej placówce i w dniu badania stawić się odpowiednio przygotowanym do procedury. Czasem jednak, badanie tomografii komputerowej następuje w trybie nagłym. Tu wskazaniem są głównie poważne urazy głowy, klatki piersiowej czy jamy brzusznej. Dzięki precyzyjności tomografii komputerowej, badanie można wykonać na każdym z obszarów ciała osobno, uzyskując perfekcyjny obraz wnętrza narządów. 

Wśród najczęstszych wskazań lekarzy do wykonania tomografii komputerowej wymienia się: podejrzenie nowotworu mózgu, podejrzenie nowotworów w jamie brzusznej, podejrzenie krwawienia wewnątrzczaszkowego, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby serca, choroby nerek oraz przed wykonaniem punkcji lędźwiowej.

Jeżeli szukasz placówki medycznej, w której bezpiecznie i bez długiego oczekiwania na badanie wykonasz tomografię komputerową, koniecznie odwiedź Pracownię Diagnostyki Obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/pracownia/pracownia-rezonansu-magnetycznego-w-poznaniu/. Pomimo panującego w całym kraju zagrożenia epidemicznego pacjenci, którzy chcą wykonać tomografię komputerową prywatnie bądź na NFZ w placówkach Tomma, nie mają czego się obawiać. Personel odpowiedzialny za wykonywanie tomografii komputerowej w całym kraju jest doskonale przygotowany do przeprowadzania badań, a w każdej lokalizacji zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nie odkładaj terminu badania na później. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, a wczesna diagnostyka umożliwia wcześniejsze podjęcie leczenia i daje szansę na szybsze wyleczenie pacjenta z dolegających mu schorzeń. Znajdź placówkę Tomma w swojej okolicy i poddaj się badaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here