Jak zdrowo schudnąć?

0
2234

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest ważne nie tylko dla wyglądu zewnętrznego. Tak naprawdę waga często decyduje pośrednio o stanie zdrowia człowieka. Jeżeli ktoś choruje na otyłość, czyli jego BMI przekracza już wartość 30, staje się mocno narażony na nadciśnienie, miażdżycę oraz chorobę wieńcową, a są to poważne schorzenia, które nieleczone doprowadzają nawet do śmierci. Poradnia dietetyczna zajmuje się właśnie takimi przypadkami. Kieruje swoje usługi do osób, które chciałyby schudnąć, ale nie potrafią tego same zrobić. Nie zawsze jest to bowiem prosta sprawa. Proces tycia trwa zwykle latami, dlatego trudno tak nagle go przerwać i zwrócić się w stronę zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Specjaliści zajmujący się dietetyką przestali być już odpowiedzialni wyłącznie za układanie indywidualnie dopasowanych jadłospisów. Ich praca ma o wiele większą wartość. Coraz mocniej koncentruje się ona na aspekcie psychologicznym, gdyż to właśnie on w przypadku problemów z nadmierną masą ciała nieraz ma największe znaczenie.

Dietetyk (https://www.nuzle.pl/stanowisko/dietetyk) nie tylko układa pacjentowi odpowiedni dla niego jadłospis. On przede wszystkim dba o to, by pacjent się go trzymał. Staje się dla niego motywacją i zawsze go wspiera. Pierwsze spotkania w gabinecie dietetycznym często polegają głównie na omówieniu całego problemu i znalezieniu przyczyny, która doprowadziła daną osobę do tycia i nie pozwala jej przestać jeść. Czasami na tym etapie rozpoznaje się pierwsze objawy zaburzeń odżywiania. Jeżeli dietetyk uzna, że jego pacjent choruje na otyłość wynikającą z problemów psychicznych, najprawdopodobniej skieruje go dodatkowo na terapię, jeśli tylko sam nie będzie w stanie mu pomóc.

Otyłość nie jest zatem typową chorobą fizyczną, o czym dietetycy doskonale zdają sobie sprawę. To choroba, która bierze się z głęboko zakorzenionych problemów, polegająca na rekompensowaniu sobie pewnych braków i strat przy pomocy jedzenia. A jedzenie nigdy nie powinno być traktowane ja pocieszenie. Należy więc nauczyć się inaczej radzić sobie z negatywnymi emocjami, aby zacząć zdrowo chudnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here