Trzy zaburzenia psychiczne, przy których sprawdzą się konsultacje online ze specjalistą

0
566
zaburzenia psychiczne

Prowadzenie terapii przez Internet zdecydowanie zyskuje na popularności. Dla osób z niektórymi zaburzeniami jest to prawdziwe wybawienie, ponieważ udanie się do poradni zdrowia psychicznego lub do gabinetu specjalisty często jest dla nich niewykonalne. Sprawdź, w jakich przypadkach konsultacje online z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Napady paniki

Jednym z większych problemów związanych z tą przypadłością jest brak możliwości przewidzenia pojawienia się napadu lęku. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których problem ten pojawił się niedawno i które niekoniecznie potrafią zauważyć zbliżające się ataki paniki. Ponadto gdy zaburzenie nie jest związane z fobią przed jakimś bodźcem, to lęk zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie. Jeśli na dodatek takie epizody pojawiają się często, to fizyczna wizyta u specjalisty może być sporym wyzwaniem.

Spotkanie online z psychoterapeutą lub psychiatrą zapewnia komfort pozostawania w domu. Poziom stresu jest zatem nieco niższy, a w przypadku pojawienia się ataku paniki w trakcie konsultacji można liczyć na pomoc specjalisty. Ponadto osoby cierpiące na napady panicznego lęku dość często w pewnym momencie zwyczajnie nie są w stanie wyjść z domu, ponieważ tylko we własnych czterech ścianach czują się bezpiecznie. Pierwsze spotkania ze specjalistą w formie zdalnej pozwalają złagodzić ten lęk, a z czasem umożliwić przejście z formy online do stacjonarnych spotkań w gabinecie. 

Fobia społeczna

Choć fobia społeczna dotyczy naprawdę wielu osób, to ci, którzy się z nią zmagają, nadal spotykają się niestety z brakiem zrozumienia i bagatelizowaniem tego poważnego problemu. Takie podejście społeczeństwa zdecydowanie nie ułatwia osobom cierpiącym na to zaburzenie podjęcia leczenia. Warto pamiętać, że paraliżujący lęk przed sytuacjami społecznymi może uniemożliwić np. zakup biletu na autobus, rozmowę w recepcji przychodni czy nawet po prostu wyjście z domu.

W takiej sytuacji terapia online może okazać się jedynym możliwym wyjściem. I choć wirtualna konsultacja również może wiązać się ze sporym stresem, to jego poziom zazwyczaj jest niższy niż w przypadku konieczności udania się do gabinetu specjalisty. Warto pamiętać, że im szybciej rozpocznie się psychoterapię i leczenie farmakologiczne (wystawienie recepty na leki jest możliwe także w trakcie wideo- lub telewizyty), tym szybciej możliwe będzie osiągnięcie poprawy stanu pacjenta.

Depresja

Osoby dotknięte depresją często przeżywają obezwładniający brak sił, przez co nie są w stanie wyjść z domu, zwłaszcza jeśli choroba jest już w dość zaawansowanym stadium. To z kolei powoduje, że dość często przerywają rozpoczętą terapię lub w ogóle jej nie podejmują. Zgłoszenie się na konsultacje online do specjalistów z sieci klinik PsychoMedic może być zatem pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia. Elastyczność terminów spotkań i możliwość pozostania z domu to spore plusy terapii przez Internet.

O wideokonsultacjach z psychoterapeutą lub psychiatrą powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które z powodu depresji są ciągle zmęczone, cierpią na zaburzenia snu, mają lęki czy też czują się zagrożone. Co ważne, z wizyty zdalnej w PsychoMedic można skorzystać nie tylko w formie wideo (skype lub przez Internet) ale i telefonicznie, zatem do sięgnięcia po pomoc wystarczy mieć dosłownie telefon przy sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here