Kto powinien nosić okulary do komputera?

0
278
Kto powinien nosić okulary do komputera

Okulary podczas pracy z komputerem mogą zaoszczędzić nam wiele problemów ze wzrokiem, a przede wszystkim zapobiec jego pogorszeniu. Okulary do komputera to wymysł współczesności czy gadżet, który zadba o zdrowie naszych oczu?

Antyrefleks: co to jest i jak działa?

Każdy wie, do czego służą okulary przeciwsłoneczne. Jednak kiedy słyszymy o modelach antyodblaskowych lub polaryzacyjnych, wielu z nas nie do końca rozumie, dlaczego są potrzebne i jaka jest między nimi różnica. Powłoka antyrefleksyjna to niezwykle cienka warstwa filmu lub wiele filmów, która jest nakładana na powierzchnię szkła. Dzięki niej zwiększa się przepuszczalność światła, a także zwiększa się kontrast obrazu. Wszystko to dzieje się poprzez tłumienie odblasków. 

Powłoka antyrefleksyjna szkieł zmniejsza współczynnik odbicia powierzchni.

W okularach przeciwodblaskowych to nie odbicie przedmiotów jest widoczne, ale oczy. Wynika to z faktu, że promienie światła nie odbijają się od szkła, ale jakby „przechodzą” przez nie. Jeśli chodzi o powłokę antyrefleksyjną, jest ona nakładana na zewnątrz soczewki. Polaryzację najczęściej nakłada się pomiędzy warstwami poliwęglanu (plastiku) czyli wewnątrz szkła. Okulary polaryzacyjne blokują promienie poziome (odblaski) odbite od innych powierzchni – śniegu, reflektorów, wody. Świetnie nadają się do jazdy i sportu, a także jako okulary do monitora.

Szkło i plastik dzięki swoim właściwościom mogą odbijać światło od ich powierzchni. Okulary antyrefleksyjne eliminują odbicia i odblaski z samej soczewki, co dodatkowo poprawia jakość widzenia.

Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o swoje oczy!

Nowoczesne monitory nie emitują szkodliwego promieniowania, pracują w zielonej części widma zamiast niebieskiego. Jednak nadal długa praca, podczas której wpatrujesz się w monitor – może spowodować problemy ze wzrokiem. Dlatego, jeśli jesteś pracownikiem biurowym, warto poszukać miejsca gdzie można znaleźć wysokiej jakości okulary do monitora. Podczas pracy na komputerze oko pracuje zbyt długo z bliskiej i średniej odległości. To nienaturalne – wzrok jest przystosowany do innych celów. Stan spoczynku dla oka to patrzenie w dal.

Im dłużej siedzisz przed monitorem, tym większy nacisk oko kładzie się na umiejętność akomodacji – naturalną zdolność do widzenia na różne odległości. Nie odrywając wzroku od ekranu przez kilka godzin, osoba przenosi akomodację w stan odrętwienia, spazmu. 

Mówiąc najprościej, powoduje to ból oka lub objawy uboczne. Poziom obciążenia jest wprost proporcjonalny do odległości od urządzenia: im bliżej, tym większe zmęczenie oczu z powodu nienaturalnej ogniskowej. Optymalna odległość do czytania lub pracy przy komputerze jest indywidualna dla każdego. Jasność monitora powinna być nieco wyższa niż światło tła. Na przykład białe tło tej strony nie powinno stać się oddzielnym źródłem światła w pomieszczeniu. Nie zaszkodzi, jeśli masz monitor antyrefleksyjny. Kolejną pomocną wskazówką jest otoczenie się żółtymi żarówkami zamiast zwykłych białych i niebieskich.

Jeśli chcesz wyeliminować niebieską część widma, aktywuj tryb Night Shift na swoim smartfonie i komputerze. IOS, macOS i Windows 10 mają do tego natywne narzędzia, Android, wczesne wersje Windows i Linux – oprogramowanie innych firm. Night Shift ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu smartfonów i komputerów na rytmy dobowe. Najbardziej użyteczną rzeczą jest korzystanie z funkcji Night Shift przez całą dobę. I nawet przy tych wszystkich sztuczkach, specjalne „okulary komputerowe” z powłoką soczewkową, która blokuje niebieskie światło – okażą się bardzo przydatne.

Do pracy wieczorem lub w nocy, miej włączone światło w pokoju. W przypadku niedostatecznego oświetlenia, źrenice rozszerzają się, a użytkownik doświadcza naturalnej krótkowzroczności (krótkowzroczność) – w wyniku tego efektu widzenie spada o jedną lub dwie dioptrie. W konsekwencji utrzymanie optymalnego dystansu i skupienie się na tekście będzie trudniejsze. Nie ma optymalnego rozmiaru czcionki, jeśli chodzi o komfort widzenia, ale możesz zastosować zasadę warunkową: weź najmniejszy rozmiar, który możesz wygodnie odczytać z odległości Harmona, i potrój go. Nie bój się dużego tekstu na smartfonie. Na przykład, aby zwiększyć czcionkę systemową na iPhonie, przejdź do Ustawienia; Wyświetlacz i jasność: Rozmiar tekstu i przeciągnij suwak w prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here