Rozległy zawał serca

0
1351
serce

Serce swoim działaniem przypomina pompę. Jego czynność skurczowa i rozkurczowa powoduje wyrzut krwi do naczyń krwionośnych. Dystrybuowana jest ona do wszystkich organów ciała. Praca serca ma na celu na rozprowadzenie tlenu oraz substancji odżywczych do wszystkich tkanek organizmu. Ich odpowiednia perfuzja zapewnia równowagę homeostatyczną całego organizmu. Serce pracuję aktywnie przez cały okres naszego życia. Jego czynność oraz tempo pracy uzależnione są od wielu czynników. Serce przyspiesza podczas wysiłku fizycznego, silnego stresu oraz podczas niektórych schorzeń. Zwalnia natomiast podczas snu, odpoczynku i małej aktywności.

Na jakość bicia serca oraz jego kondycję bezpośrednio wpływa sposób naszego życia Bardzo duże znaczenie ma w tym temacie dieta. Uważa się, że ta, zawierająca niskie wartości cholesterolu ma pozytywny wpływ na jakość naczyń wieńcowych i ich drożność. Naczynia wieńcowe są to tętnice doprowadzające krew do poszczególnych części serca. Jeżeli są one drożne, bez przewężeń i zmian patologicznych, serce jest wówczas odpowiednio odżywione. Podczas badania jego pracy z reguły nie stwierdza się odchyleń od normy. Jednak spora część społeczeństwa nie przykłada zbyt wielkiej wagi do stylu życia.

Niezdrowe odżywianie, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, to dla wielu ludzi norma. Kiedy do tego wszystkiego dołączymy nadwagę oraz niewielką ilość ruchu, to ryzyko chorób serca wzrasta gwałtownie. Największym zagrożeniem dla pacjentów jest pojawienie się blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Kiedy dochodzi do oderwania blaszki, pojawiają się na niej skrzepy, które zatykają światło tętnicy. Jeżeli niedrożność dotyczy dużych naczyń odpowiedzialnych za pracę dużego obszaru serca, rozpoznajemy rozległy zawał serca.

badania

Jest to bardzo niekorzystna sytuacja z punktu widzenia pacjenta. Rozległy zawał serca często prowadzi do zgonu. Jeżeli nawet uda się takiego pacjenta uratować, cześć z osób po rozległym zawale nie powróci nigdy do pełnej sprawności. Zatkanie tętnic wieńcowych, zwłaszcza tych najważniejszych, zaburza rytm pracy serca. Powoduje pojawienie się bloków przewodzenia oraz obumarcie niedotlenionych i nieodpowiednio odżywionych tkanek. Jest to proces nieodwracalny.

W rozległych zawałach najlepszą metodą leczenia z wyboru jest angioplastyka. Polegająca na udrożnieniu zatkanych naczyń, założeniu stentów lub wykorzystaniu innych technik do poprawy stanu hemodynamicznego pacjenta. Kiedy nie mamy bezpośredniego i szybkiego dostępu do pracowni angioplastyki, dużą korzyść choremu może przynieść działanie fibrynolityczne. Polega ono na rozpuszczeniu skrzepliny i tym samym umożliwienie swobodnego przepływu krwi do naczyń. Kluczowym parametrem wszystkich tych działań jest czas.

Im dłużej pozostawiamy serce bez odpowiedniego utlenowania w tym gorszej kondycji będzie się znajdowało po zawale. Powrót do zdrowia po tak poważnym epizodzie kardiologicznym wymaga czasu. Odpowiednia rehabilitacja w oddziale rehabilitacji kardiologicznej znacząco poprawia rokowanie chorego oraz jego samopoczucie. Ważna jest również zmiana stylu życia i niezdrowych nawyków. Sami pacjenci przyznają, że zawał całkowicie odmienił ich sposób postępowanie oraz codzienne życie. Chorzy po przebytym zawale powinni być objęci stałą opieką kardiologa. W systematycznych odstępach czasu powinni być poddawani kontrolnym badaniom serca.

rozległy zawał serca

Powinni być również wyczuleni na jakiekolwiek objawy przypominające zawał serca. Jakikolwiek ból za mostkiem, uczucie pieczenia, gniecenia oraz promieniowanie bólu do kończyn lub żuchwy powinien być dla nich sygnałem do natychmiastowego szukanie pomocy. W takiej sytuacji rozsądnym wydaje się być dzwonienie pod numer alarmowy i wezwanie pogotowia ratunkowego. Jeżeli nawet okaże się, że pojawiające się objawy nie miały pochodzenia kardiologicznego, to podczas kolejnych epizodów nie bójmy się również wzywać pomocy. Prewencja w takiej sytuacji ma duże znaczenie. Tylko dzięki niej oraz konsekwentnemu postępowaniu możemy uniknąć kolejnego zawału..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here