Rehabilitacja stawu skokowego

0
1044
rozciąganie nogi

Rehabilitacja po urazach, jak również różnego rodzaju zabiegach i operacjach to podstawowa czynność, która może doprowadzić do założonej sprawności. Rehabilitacja znacząco wpływa na cały proces rekonwalescencji i powinna być dostosowana do stanu zdrowia pacjenta, jego możliwości i oczekiwań. Jednym z popularnych działań jest rehabilitacja stawu skokowego. Na czym ona polega? Jak wygląda? Jakie ćwiczenia i akcesoria przydatne są podczas terapii?

Urazy stawu skokowego mogą poważnie zaburzyć funkcjonowanie. Są one bolesne, jak również uniemożliwiają wykonywanie wielu czynności. Do najczęściej spotykanych kontuzji tzw. kostki zalicza się:
– skręcenie,
– naruszenie torebki stawowej,
– nadciągnięcie, naderwanie, zerwanie więzadeł,
– zwichnięcie,
– złamania, itp.

Każdy uraz i kontuzja wymaga indywidualnego podejścia i dobrania prawidłowej terapii i leczenie. Niektóre z nich powinno się unieruchomić, inne natomiast usprawniać i aktywizować. Jak wygląda rehabilitacja stawu skokowego w poszczególnych przypadkach?
Wszelkiego rodzaju skręcenia kostki charakteryzują się przede wszystkim znacznym przekroczeniem zakresu ruchu stawu. Do kontuzji dochodzi najczęściej w sytuacji złego, niekontrolowanego i nieudolnego postawienia stopy zazwyczaj na nierównym i niestabilnym podłożu.

rehabilitacja stawu skokowego

Skręcenie stawu można określić za pomocą stopnia uszkodzenia stosując skalę I-III. Objawami skręcenia stawu skokowego są przede wszystkim: obrzęk, ból, zasinienie skóry, niestabilność stawu, problem z poruszaniem się, uniemożliwione obciążenie kończyny, itp. Leczenie tego rodzaju urazu polega w szczególności na uniemożliwieniu wykonywania wszelkich ruchów, jak również stosowaniu zimnych okładów i opatrunków. Przy bardziej skomplikowanych przypadkach należy zastosować unieruchomienie w postaci gipsu, a następnie ortezy lub stabilizatora.

Po ukończonym leczeniu należy zadbać o odpowiednie działania rehabilitacyjne w celu odzyskania ruchomości i pełnej sprawności nogi. Rehabilitacja stawu skokowego ponadto koncentruje się na zmniejszeniu obrzęków, wzmocnieniu mięśni, zminimalizowaniu bólu czy poprawie stabilności kończyny. Ćwiczenia powinny być podzielone na ruchu czynne, jak i bierne, a sam specjalista powinien stosować różnego rodzaju metody i techniki rehabilitacji manualnej. Nowoczesne urządzenia i mechanizmy dają możliwość również zażywania wszelakich terapii z wykorzystaniem, kąpieli, wirówek. krioterapii czy wykorzystania pola magnetycznego.

Kolejnym, popularnym urazem stawu skokowego jest zwichnięcie

Choć dla wielu jest ono jednoznaczne ze skręceniem stawu, to w praktyce posiada kilka znaczących różnic. Zwichnięcie to kontuzja, która możne obejmować wiele rozległych zmian w samym stawie skokowym i jego okolicy. Zwichnięcie to przede wszystkim przemieszczenie się względem siebie powierzchni stawowych znajdujących się w stopie. Podczas urazu może dojść również do zerwania torebki stawowej, jak również złamania. Podczas zwichnięcia najczęściej stosowaną techniką leczenia jest przede wszystkim nastawienie stawu. Brak odpowiednich działań może spowodować trwałe uszkodzenie stawu i kalectwo.

gabinet

Dojście do sprawności, jak również zapobieganie przyszłym kontuzjom uzależnione jest przede wszystkim od rehabilitacji stawu skokowego po zwichnięciu. Działania terapeutyczne wspomagając przede wszystkim odbudowę mięśni oraz stabilność stawu. Pacjent po urazie stawu skokowego powinien zadbać o odpowiednią rekonwalescencję, a w razie potrzeby używać akcesoriów dodatkowych takich, jak stabilizatory czy różnego rodzaju usztywniacze.

Ćwiczenia terapeutyczne powinny składać się z ćwiczeń czynnych i izometrycznych, a do przykładowych działań zalicza się:
– ćwiczenia z guma rehabilitacyjną,
– ćwiczenia z wykorzystanie dysku sensomotorycznego,
– działania z piłka rehabilitacyjną,
– terapia z wykorzystaniem obciążników, handelków,
– rehabilitacja manualna, masaże,
– ćwiczenia na specjalnych maszynach CPM do stawu skokowego,
– działania wykorzystujące rozciąganie i stretching,
– wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here