Prawidłowe mycie rąk kluczem do zdrowia

0
713
mycie rąk

Pierwsze wzmianki o konieczności mycia rąk, by zapobiegać chorobom, datują się na wiek XIX za sprawą niemieckiego lekarza Igneza Semmelweiza. Dzięki niemu wiemy, iż możemy zapobiec wielu chorobom poprzez codzienne mycie rąk. Najlepiej stosować do tego celu  Preparat do dezynfekcji rąk. Myjemy dłonie po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu, do pracy, w trakcie pracy, przed przygotowywaniem posiłków, po pracy, po przyjściu ze sklepu a lekarze także przed przystąpieniem do operacji.

Jak prawidłowo myć ręce?

Wydaje nam się, że podsunięcie pod kran namydlonych dłoni i spłukanie ich wodą to wystarczający zabieg, by pozbyć się ze skóry dłoni zarazków. W każdym zakładzie pracy i w publicznych toaletach są rozwieszone przy umywalkach instrukcje, jak należy prawidłowo myć ręce. Zarazków pozbyć się możemy poprzez używanie preparatu do dezynfekcji rąk, który powinien być dostępny w każdym zakładzie pracy, toalecie i sklepie.

Jeżeli nie ma takiego preparatu, ratujmy się, chociażby zwykłym mydłem. Namydliwszy dłonie po obydwu stronach, musimy namydlić również całe palce i skórę między nimi. Dopiero wówczas środek myjący dociera do wszystkich miejsc, gdzie mogły się zarazki ukryć. Spłukujemy namydlone dłonie dokładnie wodą, po czym osuszamy jednorazowym ręcznikiem lub podstawiamy wilgotne dłonie pod dmuchającą suszarkę przymocowaną na ścianie obok.

Znacznie mniej skomplikowany jest zabieg odkażania rąk preparatem do dezynfekcji rąk. Nanosimy go na dłonie poprzez naciśnięcie pompki. Jeżeli jest to mała podręczna buteleczka, musimy ją również zdezynfekować. Nawilżoną preparatem dłonią łapiemy buteleczkę w drugą rękę i naciskamy pompkę, by tym razem nanieść płyn na drugą dłoń. Wycieramy wilgotnymi dłońmi buteleczkę i teraz dopiero przystępujemy do dezynfekcji swoich dłoni. Postępujemy podobnie, jak podczas mycia mydłem, ale nie musimy już rąk spłukiwać.

Czy konieczne jest stosowanie kremów ochronnych?

Każdy Preparat do dezynfekcji rąk jest silnie działający, np. https://softmm.com.pl/pl/c/Mycie-i-dezynfekcja/25. Ma on bowiem za zadanie unicestwić wszelkie mikroby chorobotwórcze. Jednak stosowanie wyłącznie odkażacza może spowodować zbytnie przesuszenie skóry dłoni. Dlatego warto posmarować je dobrym kremem nawilżającym.

Po przetarciu dłoni preparatem do dezynfekcji dłoni musimy odczekać, aż dłonie samoczynnie wyschną. Po tym czasie możemy nałożyć krem nawilżający i wetrzeć go w skórę. Tak samo postępujemy po umyciu rąk mydłem, ale wówczas musimy dobrze ręce osuszyć dmuchającym ciepłym nawiewem powietrza lub ręcznikiem papierowym. Smarowanie rąk kremem lub żelem nawilżającym zapobiegnie pierzchnięciu rąk,

Preparat do dezynfekcji rąk jest bardzo skutecznym środkiem, zabijającym bakterie i niszczącym wirusy. Zapobiega również powstawaniu nowych mikrobów. Powinien być w każdym zakładzie pracy, w domu i w czasie podróży, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z wody i mydła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here