Materac przeciwodleżynowy na NFZ. Wszystko co musisz wiedzieć o refundacji

0
410

Osoby przewlekle chore i leżące są wyjątkowo narażone na powstawanie bolesnych odleżyn. Takie zmiany skórne mogą się pojawić już po kilku dniach leżenia w bezruchu, dlatego to ważne, by im skutecznie przeciwdziałać. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest zakup dobrego materaca przeciwodleżynowego o odpowiednich parametrach. A czy na taki produkt przysługuje pacjentom refundacja z NFZ?

Czy materac przeciwodleżynowy jest refundowany z NFZ?

Dofinansowanie z NFZ to wygodna forma odciążenia domowego budżetu, a czasem również jedyna możliwość, by chory mógł kupić specjalistyczny sprzęt. Obecnie na materac przeciwodleżynowy przewidziana jest refundacja w wysokości 70% całkowitej jego wartości przy limicie cenowym wynoszącym 400 zł. Wybierając materac przeciwodleżynowy NFZ, można sobie pozwolić na zakup lepszego produktu w korzystnej cenie. Jednak zamawiając droższe modele kosztujące od 400 do 700 zł pacjent będzie musiał pozostałą kwotę wypłacić z własnej kieszeni. Co ważne NFZ nie pokryje również kosztów ewentualnej naprawy materaca, a taki zakup w ramach Funduszu może być zrealizowany raz na 3 lata.

Kto może skorzystać z refundacji materaca przeciwodleżynowego?

Stosowanie materaca przeciwodleżynowego może znacząco poprawić komfort życia pacjenta i ułatwić bliskim opiekę nad chorym. A komu przysługuje materac przeciwodleżynowy na NFZ? Wspomniany materac to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby posiadające aktualne ubezpieczenie, które w ostatnim czasie doznały urazu rdzenia kręgosłupa i w efekcie nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Wówczas może dojść do tetraplegii, czyli porażenia czterokończynowego lub paraplegii, która najczęściej obejmuje dwie kończyny dolne. Ponadto osoby z udokumentowaną historią choroby, które w jej wyniku długotrwale przebywają w łóżku, mogą również ubiegać się o materac przeciwodleżynowy refundacja w lokalnym oddziale NFZ. W takim wypadku niezwykle ważne jest, by szybko zamówić materac i nie dopuścić do powstania odleżyn lub innych niebezpiecznych zmian skórnych.

Co trzeba zrobić, żeby uzyskać refundację na materac przeciwodleżynowy?

Skorzystanie z refundacji na materac przeciwodleżynowy wymaga dopełnienia kilku formalności. Na początku trzeba zgłosić się na konsultację do lekarza, który ma uprawnienia, aby wystawić stosowne zlecenie. Obecnie medyk może wystawić zlecenie również podczas teleporady, jednak wówczas trzeba wcześniej dostarczyć do danej placówki medycznej pełną dokumentację choroby pacjenta. Następnie takie zlecenie pacjent musi potwierdzić w lokalnym oddziale NFZ w następujący sposób:

  • stawiając się osobiście z dokumentem tożsamości i zleceniem od lekarza
  • upoważniając wybraną osobę do załatwienia formalności w swoim imieniu
  • drogą pocztową

Potwierdzone zlecenie uprawnia pacjenta do skorzystania z refundacji na dany materac. Przy czym to ważne, aby materac przeciwodleżynowy refundacja NFZ kupować w punktach, które mają podpisaną umowę z Funduszem, gdyż wtedy będą musiały mieć na stanie modele objęte refundacją. Wybór konkretnej placówki należy do pacjenta, a funkcjonalne materace można zamawiać również w wybranych sklepach internetowych.

Załatwienie wszystkich formalności nie powinno zająć pacjentowi lub opiekunowi więcej niż kilka dni. Mając już potwierdzone zlecenie, warto poświęcić więcej czasu na znalezienie dobrej jakości materaca, który korzystnie wpłynie na stan psychofizyczny chorego. Poza materacem przeciwodleżynowym można również postarać się o refundację na dodatkowy sprzęt lub i inne urządzenia, dzięki którym pacjent zachowa dobrą sprawność i szybciej wróci do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here