Jak zostać zostać fizjoterapeutą? Sprawdź!

0
547
Jak zostać zostać fizjoterapeutą

Fizjoterapeuta to zawód potrzebny, który nie ulega rynkowym modom i wydaje się bardzo stabilny. Najlepsi w swoim fachu nie mogą opędzić się od pacjentów i na pewno nie narzekają na brak propozycji pracy. Co jednak zrobić, by zostać fizjoterapeutą? Jakie są wymogi i jakie warunki trzeba spełniać? Podpowiadamy!

Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci bywają myleni z masażystami. Jednak masażysta nie działa w obszarze medycyny, za to fizjoterapeuta może stosować masaż jako formę leczenia.

Fizjoterapeuci wykorzystują w zawodzie umiejętności manualne (ruchowe i fizyczne) w rehabilitacji medycznej, ruchowej, psychomedycznej i nie tylko. Każdy fizjoterapeuta może wybrać swoją specjalizację spośród naprawdę szerokiego wachlarza opcji. Być może będzie to terapia manualna, a może hipoterapia? Upraszczając, fizjoterapeuta wykonuje zabiegi, dostosowując je do potrzeb pacjenta. 

Pracy dla fizjoterapeutów jest na rynku bardzo dużo – sprawdź! Co jednak warto wiedzieć, jeżeli myślisz o tym zawodzie? 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Pochodzi z dnia 25 września 2015 roku. Stała się bardzo ważną i potrzebną zmianą, regulującą w końcu zasady wykonywania tego zawodu w Polsce. Dzięki niej praktyka medyczna w naszym kraju zbliżyła się do międzynarodowych standardów. Wcześniej fizjoterapeutą mógł się nazwać każdy, a od 2015 wyłącznie osoby z kierunkowym wykształceniem. Studia (licencjat lub magister) można ukończyć zarówno na państwowej, jak i prywatnej uczelni.

Fizjoterapeuci stali się „specjalistami pierwszego kontaktu”, którzy przyjmują pacjentów, wykonują diagnostykę i ustalają plan leczenia. Oprócz tego, w myśl ustawy fizjoterapeuci mogą zalecać odpowiednie wyroby medyczne, nauczyć pacjentów, jak się nimi posługiwać, oraz wydawać opinie i orzeczenia odnośnie stanu funkcjonalnego osób, które korzystają z fizjoterapii.

Jedną z podstaw wykonywania zawodu jest należyta staranność i dbałość o bezpieczeństwo pacjenta, poszanowanie etyki i jego praw, oraz postępowanie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. To dlatego fizjoterapeuci, tak jak każdy inny specjalista w dziedzinie medycyny, chętnie biorą udział w szkoleniach i poszerzają swoje umiejętności.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Jak już wspominaliśmy – niezbędne są odpowiednie studia. Studenci fizjoterapii poznają anatomię człowieka, zdobywają wiedzę m.in. z zakresu kinezyterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii ogólnej i klinicznej oraz wielu innych obszarów. Absolwenci uzyskują numer prawa do wykonywania zawodu – niezbędny, aby przyjmować pacjentów. Będzie on wymagany przez każdego pracodawcę. 

Na mocy ustawy z 2015 roku powstał Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, gdzie daną osobę można wyszukać po imieniu i nazwisku lub właśnie po numerze.

Jakie predyspozycje powinien mieć fizjoterapeuta?

Przede wszystkim, powinien lubić pracę z ludźmi. Codzienny, bardzo bliski kontakt z pacjentami wymaga empatii, umiejętności rozmowy (bardzo ważnej, aby odpowiednio zdiagnozować pacjenta), ale też cierpliwości i odporności psychicznej.

Fizjoterapeuta musi mierzyć się z różnymi wyzwaniami, na przykład podtrzymywać swoich pacjentów na duchu, bo walka z bólem nigdy nie jest łatwa.

Społeczne zapotrzebowanie na fizjoterapeutów jest bardzo duże. Pacjenci przychodzą z polecenia lekarza lub samodzielnie wyszukują specjalistę, który pomoże im dojść do siebie. Zazwyczaj leczenie to kilka lub kilkanaście sesji.

Fizjoterapeuci to często pracownicy ośrodków zdrowia, szpitali, sanatoriów, ale też ośrodków SPA i hoteli. Nie brakuje prywatnych gabinetów. W zawodzie fizjoterapeutów łatwo pogodzić kilka miejsc pracy na raz ze względu na elastyczny grafik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here