Hipnoza to alternatywna metoda walki z bólem, terapii zaburzeń i leczenia uzależnień. Charakterystyczne jest wyjątkowe rozluźnienie podczas sesji, które pozwala uzyskać lepsze efekty terapeutyczne. Odpowiednie nastawienie i współpraca osoby poddawanej hipnozie oraz doświadczenie i umiejętności terapeuty to najważniejsze elementy procesu. Zobacz, na czym polega hipnoza i co sprawia, że jest skuteczna!
Etapy procesu hipnozy
Aby dobrze zrozumieć zjawisko hipnozy, należy poznać i przeanalizować przebieg tego procesu. Cały cykl można podzielić na części, są to kolejno:
- rozmowa wstępna przed hipnozą, sugestia,
- skupienie uwagi i ustalenie intencji hipnotycznej,
- relaks, czyli czas hipnotyzowania,
- rozmowa pohipnotyczna.
Wszystkie te fazy przechodzą płynnie w następne. Osoba przeprowadzająca hipnozę cały czas obserwuje stan klienta i dba o jego bezpieczeństwo i komfort.
Czym jest intencja hipnotyczna?
Intencja hipnotyczna to cel hipnoterapii. Jasne określenie konkretnej intencji jest bardzo ważnym etapem procesu. Pomaga uzmysłowić sobie głębokie potrzeby i pragnienia znajdujące się w człowieku. Osoba poddająca się hipnozie wykazuje gotowość i wolę zrealizowania danego celu. Otwartość i odpowiednie nastawienie, a także zaufanie to warunki udanej sesji. Intencją może być walka z bólem lub lękami, uzależnieniami.
Głęboka koncentracja kluczem do sukcesu
Całkowite skupienie i koncentracja, wejście fal mózgowych w niskie częstotliwości i ukierunkowanie uwagi na dany cel to etap potrzebny do osiągnięcia stanu hipnozy. Spokój wewnętrzny i brak dodatkowych bodźców pozwala na całkowite zaangażowanie się w czas terapii i wsłuchanie w sugestie wypowiadane przez hipnotyzera. Dlatego terapia zwykle przebiega w otoczeniu wolnym od rozpraszających czynników zewnętrznych. Wtedy klient najlepiej przyswaja sugestie hipnotyzera i przyjmuje je do swojej podświadomości.
Jak przebiega hipnoza?
Proces hipnozy przebiega płynnie. Na samym początku hipnotyzer wprowadza klienta w stan głębokiego relaksu. Odprężone ciało i umysł są gotowe na przejście do kolejnego etapu, czyli fazy zasadniczej. Wtedy osoba przeprowadzająca terapię dąży do zrealizowania założonej intencji. Polega to na powrocie myślami do określonego zdarzenia i zmienieniu jego postrzegania przez osobę hipnotyzowaną. Nowe sposoby rozwiązania konfliktu lub alternatywne zachowania w danej sytuacji są wprowadzane jako prawidłowa postawa. W ten sposób można formować zachowania związane z uzależnieniami, traumą, nieprzepracowanymi emocjami, bólem fizycznym i psychicznym. Hipnoterapia w pewnym stopniu polega na naprawianiu i prostowaniu pewnych trudnych wydarzeń oraz nadawaniu im nowego znaczenia. Czas terapii kończy faza wychodzenia z hipnozy. Po niej następuje rozmowa dotycząca wrażeń i odczuć osoby hipnotyzowanej.
Od czego zależą efekty hipnozy?
Oczekiwane efekty hipnoterapii mogą różnić się ze względu na indywidualną podatność osoby poddawanej terapii oraz uzyskanego skupienia. Duże znaczenie mają tutaj umiejętności hipnotyzera.
Stan dużej podatności na zabiegi prowadzone przez hipnotyzera i jego sugestie pozwalają na uzyskanie zamierzonych efektów. W trakcie hipnozy człowiek wprowadzany jest w stan, w którym jego postrzeganie jest odmienne niż zwykle. Uwaga jest skupiona na intencji, co sprzyja całkowitemu zaangażowaniu na osiągnięciu upragnionego celu.
Hipnotyzowanie polega na wspólnym dążeniu do zrealizowania określonego celu. Wzajemne zaufanie i współpraca mogą prowadzić do znacznych zmian w zachowaniu osoby hipnotyzowanej, które wpłyną na jej komfort życia i pomogą jej przepracować trudne wydarzenia z przeszłości lub teraźniejszości.
Pomoc w przygotowaniu artykułu: hipnoterapia-szczecin.pl