Dieta ketogeniczna – zasady i jadłospis

0
637

Dietę ketogeniczną nazywa się również często dietą ketogenną. To nic innego jak alternatywne zasady do tych, które są zalecane powszechnie i określane jako zdrowe odżywianie. Dieta ketogenna jadłospis zakłada zwiększenie na co dzień tłuszczy, a zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów.

Dieta ketogenna a zdrowie

Dieta ketogeniczna zasady ma niezwykle surowe, jednak istnieją pewne wskazania zdrowotne do zastosowania jej w swoim życiu. Jest ona między innymi stosowana w leczeniu padaczki, a także i chorób neurodegeneracyjnych. Należy przy tym pamiętać, że ma ona zarówno wskazania, jak i liczne przeciwwskazania, dlatego też powinna być wyłącznie wdrażana i prowadzona z pomocą lekarza oraz dietetyka. Dieta ketogenna jadłospis ma bardzo ograniczony, ponadto może on wpłynąć na krótkoterminową utratę nadprogramowych kilogramów.

Zasady diety ketogenicznej

Jeśli chodzi o takie rozwiązanie jak dieta ketogeniczna, jadłospis opiera się na tłuszczach i ich energetyczności. Dlatego też wśród produktów można znaleźć przede wszystkim artykuły spożywcze, które są wysokotłuszczowe oraz niskowęglowodanowe. Warto zauważyć, że jest to dość restrykcyjna dieta. Z powodu znacznego obniżenie węglowodanów w menu – w organizmie zaczyna się zwiększona produkcja ciał ketonowych.

Dieta keto a waga

Jednym z efektów diety keto, który jest bardzo atrakcyjny na wielu osób, jest utrata zbędnych kilogramów. W tym systemie żywienia z czasem osoba na diecie ma mniejszy apetyt i tym sposobem zmniejsza się również tkanka tłuszczowa w jej ciele. Warto zauważyć, że dieta keto nie tylko wspiera utratę tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie normuje tempo metabolizmu i umożliwia zachowanie beztłuszczowej masy ciała.

Dieta ketogeniczna jadłospis

Co jeść na diecie keto? Przede wszystkim najpierw warto wybrać miejsce, w którym będziemy kupować wszystkie produkty do naszych potraw. Najlepszym wyborem będzie zawsze ekologiczny sklep ze smaczną i zdrową żywnością.

Dieta keto ma ściśle określone zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dieta ketogeniczna – lista produktów:

  • owoce,
  • warzywa,
  • mąka różnego typu,
  • pieczywo,
  • ryby,
  • mięso,
  • orzechy,
  • pestki,
  • nasiona,
  • oleje, np. lniany.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym systemem żywienia zastanawiają się, co powinno się jeść podczas jej stosowania, a czego jednak powinno się unikać? Kiedy lekarz czy dietetyk zaleca nam dietę keto musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli zrezygnować z różnego rodzaju słodyczy, a także i słodkiego pieczywa, takiego jak pączki, ciasta czy drożdżówki. Należy wykluczyć również wszystkie wysoko przetworzone produkty, ponieważ zawierają ogromne ilości cukru i tłuszczy utwardzonych. Warto zauważyć, że początkowo dieta keto wyklucza owoce oraz pieczywo, ale po pewnym czasie z powrotem wprowadza te artykuły do codziennego jadłospisu. Jeśli chodzi o napoje – należy zrezygnować ze wszystkich słodzonych i popularnych kolorowych napojów. Należy także zrezygnować z niskotłuszczowego nabiału, takiego jak mleko, kefir czy maślanka. Natomiast wskazane jest stosowanie śmietanki, jogurtu greckiego czy białego sera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here